Vissza a hírekhez
Következő cikk
Korábbi cikk

ELTE Sikerek: Csányi Vilmos

Beszámolók

-

2025.04.22

27. alkalmához érkezett az ELTE Sikerek sorozat, aminek április 16-i előadásán Csányi Vilmos etológus, biológus osztja meg gondolatait az evolúció, a nyelv és a spiritualitás kapcsolatáról. Ha lemaradt volna, ne csüggedjen, az előadás bármikor visszanézhető!

Az eseményt szokás szerint Pataky Csilla (TTK '86), az Alumni Központ vezetője nyitotta meg. Beszédében taglalta az Egyetem sokrétű Alumni tevékenységét, vízióját és az azt vezérlő nemes célt, felhívva a figyelmet a generációk összefogásának fontosságára a tudásmegosztási és jótékony célok terén, majd köszöntötte az este előadóját, Csányi Vilmost (TTK '58). Az előadót ezúttal Borhy László (BTK '88) rektor vezette fel, aki áttekintést adott munkásságáról, méltatta tevékenységét, szakterületeit. Az eseményen részt vett többek között Bányai Éva (BTK '66) pszichológus korábbi ELTE Sikerek előadó, Pálfy Péter Pál (TTK '78) Széchenyi-díjas matematikus és Kraudi Adrienne (ÁJK '78) az ELTE Alumni Alapítvány kurátora is. 

Csányi Vilmos előadása főként a humánetológia kérdéskörével foglalkozott, viszont a szakmai téma megkezdése előtt röviden felidézte ELTE-s élményeit: 

"Én nagyon jól éreztem magam, az ELTE-n amikor hallgató voltam, de az Egyetem 390 éves, és úgy kell tekinteni rá, mint egy különös fonadék, ahol egy-egy életpálya a zsinór, vannak nagyon vastag és erős részei és vannak gyengébb részei. Én kitűnő körülmények között voltam hallgató, Lengyel Béla (BTK 1928) professzor, Bruckner Győző szerves kémikus csodálatos nagy emberek voltak és életre szóló élményeket kaptam tőlük az egyetemi találkozások során." 

Vegyész diplomájának megszerzése után az orvosi egyetemen kezdett dolgozni, majd 1973-ban professzorként tért vissza Alma Materébe. Itt biológushallgatókat oktatott, miközben halakkal kapcsolatos kutatásokat végzett. Idővel érdeklődése a humánetológia felé fordult: a kutyák viselkedésének tanulmányozásán keresztül próbálta feltárni, hogyan élhettek és viselkedhettek a nyelv megjelenése előtti emberek. Kezdetben a tudományos közösség több tagja szkeptikusan fogadta kutatásait — úgy vélték, a kutyák nem alkalmasak ilyen jellegű vizsgálatokra, mivel nem rendelkeznek az emberéhez hasonló tudattal. Mindez azonban megváltozott, amikor az egyik hallgatója javaslatára elküldték a kutatócsoport tanulmányát a Science magazinnak. A neves folyóirat nemcsak a tanulmányt közölte, hanem egy négy oldalas összefoglalót is megjelentetett az ELTE tanszékének munkájáról, annyira újszerűnek és jelentősnek ítélték az eredményeket. Ettől kezdve kezdték a kutyákat "szőrös gyerekekként" emlegetni.

Az este további részében előadónk az ősemberek és az állatok hasonlóságáról, a kutya és az ember viselkedési analógiáiról, a nyelv, valamint a spiritualitás megjelenéséről beszélt. Ha esetleg lemaradt volna az előadásról, alább visszanézhető, jó szívvel ajánljuk mindenkinek, mert nagyon érdekes!

Az esemény végén a helyszíni résztvevők kérdéseket tehettek fel az előadónak.

Már látta? Fejezze ki tetszését SZJA 1%-val szíves felajánlásával, vagy utalás formájában - hallgatói ösztöndíjalap feltöltéséhez - az ELTE Alumni Alapítvány számlájára: MBH 10300002-10408814-49020010

A fotókért köszönet az ELTE KMRI munkatársának, Rusznák Gábornak.

Ha kíváncsi hasonló tartalmakra, olvassa/nézze vissza a korábbi ELTE Sikerek előadásokat. 

Esemény

Megjegyzések0

Megtekintéshez, vagy megjegyzés hozzáadásához kérjük, jelentkezzen be!

Javasolt cikkek

Beszámolók

Alumni találkozó a TransELTE konferencián

egy tag profilképe

Bölcsészettudományi Kar ELTE

24 április

Beszámolók

Parazita-e az ember?

egy tag profilképe

ELTE Természettudományi Kar

23 április

Beszámolók

Egyetemi címeres vászontáska és kitűző kampány 2025 - Köszönjük!

egy tag profilképe

Alumni Központ

07 április