Kordás Anna beszámolója Erasmus félévéről - ELTE Alumni Alapítvány támogatással!
Az ELTE Alumni Alapítvány – a volt hallgatók és az ELTE Alumni Központ közreműködésével – 2016 óta, félévente írja ki az ELTE Alumni Ösztöndíj pályázatot, melynek célja a tehetséges, rászoruló hallgatók Erasmus-ösztöndíjának kiegészítése. Az ösztöndíj révén eddig már 68 hallgatót támogathattunk. Kordás Anna kommunikáció- és médiatudomány alapszakos hallgató az elnyert összeget dél-koreai (Hankuk University of Foreign Studies) kiutazásához használta fel 2024 őszén. Úti beszámolója alább olvasható.
A koreai csereprogram mindig is egy hatalmas cél volt számomra, és most visszatekintve úgy érzem, hogy minden várakozásomat felülmúlta. A Hankuk University of Foreign Studies (HUFS) hallgatójaként nemcsak az egyetemi élet mindennapjaiba nyertem betekintést, hanem mélyebben megismerhettem a koreai kultúrát, az embereket, és egy teljesen új életformát is megtapasztalhattam. Ez az időszak rengeteg kihívást, de még több felejthetetlen élményt tartogatott számomra. Az egyetemi programoktól kezdve a városi felfedezéseken át egészen a szakmai szempontból is inspiráló pillanatokig minden egyes nap tartogatott valami újat.
![]() | ![]() | ![]() |
A HUFS híres arról, hogy rendkívül globális szemléletű egyetem, így már az első naptól kezdve egy kulturálisan sokszínű közegbe csöppentem. Rengeteg külföldi diák tanul itt, így soha nem éreztem magam kívülállónak. A koreai hallgatók is nyitottak és barátságosak voltak – igaz, a kezdeményezés néha rajtam múlott, de ha megszólítottam őket, mindig segítőkészen és kíváncsian fordultak felém.
Az egyetem számos programot szervezett, hogy elősegítse a külföldiek és a koreaiak közötti kapcsolódást. A Give and Take (GAT) programban például egy koreai diákkal párosítottak össze, és kölcsönösen segítettük egymást a nyelvtanulásban: én az angolját csiszoltam, ő pedig a koreaimat. Ezek a „study date”-ek nemcsak hatékony tanulási lehetőséget biztosítottak, hanem barátságokat is szültek.
![]() | ![]() | ![]() |
A BUDDY program ennél lazább keretek között zajlott – itt a fő cél az ismerkedés és a szórakozás volt. Olyan különböző kihívásokat kellett teljesítenünk, mint például piknikezés a Han-folyónál, karaokézás, fotófülkés fotózkodás, vagy akár egy kiruccanás az Everland vidámparkba. A program során koreai és külföldi diákokkal egyaránt megismerkedtem, és olyan közös élményeket szereztünk, amik örökre összekötnek minket.
A tanulmányaim során különösen inspirálónak találtam a koreai oktatási rendszer sokszínűségét és magas színvonalát. Az óráim nemcsak elméleti tudást adtak, hanem a gyakorlati készségeimet is fejlesztették. A számonkérések formája rendkívül változatos volt: egyéni esszéket írtunk, kutatásokat végeztünk, csoport projekteken dolgoztunk, prezentáltunk, és természetesen tesztek is szerepeltek a félév során. Az Understanding of Global Corporate Marketing órán például egy csoportmunkánkban azt a feladatot kaptuk, hogy tervezzünk meg egy termék bevezetését egy új piacra. Mi egy svéd gumicukor koreai piacra vitelét választottuk, és egy részletes kutatásra épülő marketing stratégiát dolgoztunk ki. A legizgalmasabb az volt, hogy néhány hónappal később a terméket valóban elkezdték árusítani Koreában – pont úgy, ahogy azt megjósoltuk. Ezek a pillanatok megerősítettek abban, hogy mennyire sokat tanulhattam, és hogy valóban értékes tapasztalatokat szereztem a jövőbeli szakmai utamhoz.
Koreában az élet pörgős, dinamikus és tele van lehetőségekkel. Egyetlen nap sem telt el eseménytelenül! A barátaimmal tematikus kávézókba jártunk, pop-up boltokat fedeztünk fel, és mindig követtük az aktuális trendeket. Szöulban mindig van egy új őrület – amíg itt voltam, egy ideig például a Squid Game 2. évadának megjelenése uralta a várost. Tele voltak az utcák promóciós eseményekkel, és még a sorozat ikonikus őreivel is összefutottunk egy pop-up store-ban.
![]() | ![]() | ![]() |
Az egyetemem őszi fesztiválja is hatalmas élmény volt: több híres koreai előadó lépett fel, de a diákok is megmutathatták a tehetségüket. A koreai egyetemek fesztiváljai legendásak, így nemcsak a sajátomra, hanem más egyetemek rendezvényeire is ellátogattam. Egyszerűen lenyűgöző volt látni, mennyire természetesen mozognak a színpadon a koreai hallgatók – mintha mindannyian titokban idolnak készülnének.
Persze a hétköznapibb pillanatok is fontosak voltak: egy-egy esti séta a Han-folyó partján, egy közös csípős tteokbokki evés, vagy akár az, hogy a barátaimmal egyszerűen csak beültünk egy kávézóba, és órákig beszélgettünk a kulturális különbségekről.
Mivel régóta vonz a média világa, hatalmas mérföldkő volt számomra, hogy részt vehettem a Korea Grand Music Awards-on (KGMA). Nemcsak a kedvenc előadóimat láttam élőben, hanem testközelből figyelhettem meg, hogyan szerveznek meg egy ekkora volumenű show-t. A színpad felépítésétől kezdve a fellépések közötti váltásokig minden apró részlet izgalmas és tanulságos volt számomra.
![]() | ![]() | ![]() |
Egy másik nagy álmom az volt, hogy betekintést nyerjek egy heti zenei műsor felvételébe, és ez is valóra vált! Egy helyi televíziós társaság stúdiójába látogathattam el, és első kézből tapasztalhattam meg, milyen profizmussal zajlik egy ilyen produkció. Ezek az élmények csak még inkább megerősítettek abban, hogy a jövőmet a zene és média világában képzelem el.
A cserediákságom nem csak szakmailag volt hatalmas élmény, hanem személyiségformáló hatása is volt. Ahogy Koreát megismertem, egyre inkább rájöttem arra, milyen értékes az, amit Magyarország nyújt számomra. Kettős érzések kavarognak bennem: egyrészt várom, hogy hazatérjek és új szemmel fedezzem fel a saját kultúrámat, másrészt most még inkább vonz az a gondolat, hogy életem további szakaszaiban is más országokban éljek. Egy biztos: a jövőben szeretném összekötni ezt a két világot. Az, hogy más kultúrák között éltem, arra inspirál, hogy egyfajta hídként működjek közöttük – legyen szó médiáról, zenei eseményekről vagy kulturális projektekről.
![]() | ![]() | ![]() |
Ez az élmény nem jöhetett volna létre többek között az ELTE Alumni Alapítvány nélkül, amely nagyban megkönnyítette a Koreában tartózkodásomat. A HUFS sajnos nem tudott kollégiumi elhelyezést biztosítani számomra, így más alternatíva után kellett néznem. Az egyetem segítségével sikerült megoldást találnom a lakhatásomra, azonban a kollégiumi áraknál jóval drágábban, így az ELTE Alumni Alapítvány támogatása hatalmas segítséget jelentett a lakbérem kifizetésében.
Korea örökre egy különleges hely marad a szívemben, és bár most hazatérek, biztos vagyok benne, hogy ez a fejezet csak egy hosszabb történet kezdete volt.
2024/25-ös őszi félév 5 támogatott tehetsége
Így járulhat hozzá az ELTE Alumni Ösztöndíj jövőbeli kiírásához

Képek 11
Megjegyzések0
Nincs jogosultsága a megtekintéshez, illetve megjegyzés írásához.Kérjük, jelentkezzen be.
Javasolt cikkek