Vissza a hírekhez
Korábbi cikk

Párok az ELTE-n - interjú Szarvas Lászlóval

Párok az ELTE-n interjú

-

2025.04.22

A „Párok az ELTE-n" interjúkban olyan ELTE-s diplomások válaszolnak az ELTE Alumni Központ kérdéseire, akik az Alma Materünkben találták meg párjukat. Az interjúra ezen a kérdőíven keresztül lehet jelentkezni. Az írásbeli interjú kérdéseire ez alkalommal Szarvas László (BTK '64) válaszolt. Ő és párja Erzsébet (BTK '65) BTK-s éveik alatt ismerkedtek meg egymással. 

Ön, illetve párja melyik karon, szakon szerzett oklevelet?

Feleségemmel együtt mindketten az ELTE BTK-n szereztünk diplomát, nappali tagozaton. Feleségem Dr. Szarvas Lászlóné. Dr. Burkus Erzsébet magyar-történelem szakos tanári oklevelet, 1965-ben, jómagam pedig történelem-tudományos szocializmus szakos oklevelet, 1964-ben.

Hol és hogyan ismerkedett meg párjával?

Az akkori kari szokásoknak megfelelően, a bejövő elsőéveseket a másodévesek „fogadták”. A mintegy 60 fős magyar-történelem szakos évfolyamot 1960 őszén az akkori másodévesek, mi segítettük az új körülmények megismerésében (információk a mindennapi életről, szokásokról, tantárgyakról és tanárokról, sok-sok vidékinek Budapest nevezetességeiről, stb.) A tanévben közös programokat is szerveztünk, csoportosan kirándultunk a budai hegyekbe. Így azonnal sok ismerősöm lett az alsóbb évfolyam szakos hallgatói közül, köztük Burkus Erzsébet is. Közös szakunk révén folyamatosan hallottunk egymásról, kollégiumi bulikon is találkoztunk, mint jó barátok éltük a szokásos vidám és vizsgaidőszakokban izgalmasabb életünket a későbbi években is.

Hol és mikor ismerkedtek meg?

A korábbi ismeretség 1963 elején fordult „párkapcsolatba”. Egy jó hangulatú egyetemi bálon sokat táncoltunk együtt, s a bál befejezésekor úgy döntöttünk, hogy több időt tölthetnénk együtt, kettesben is. Akkor már mindketten a Ménesi úti Eötvös Kollégium épületében laktunk (az épület egyik szárnyát lányok foglalták el), így viszonylag egyszerű lett a együttléteket megszervezni. A kollégiumi közös helyiségekben tanultunk, olvastunk, a könyvtárban készülhettünk a különböző feladatainkra, esténként a Gellért hegyen sétálhattunk, szóval vidám, boldog életünk lehetett.

Kapcsolatuk alakulásában mekkora szerepe van az Egyetemnek?

Természetesen óriási, meghatározó! Először is, mert én egy évvel korábban végeztem, amikor a párom még ötödéves volt, az ELTE-n dolgoztam és az Eötvös Kollégium senior nevelőtanáraként továbbra is ott lakhattam. Majd amikor 1965 nyarán összeházasodtunk, ugyancsak az ELTE egy másik kollégiumában, a Ráday utcában kaptunk egy tágas sarokszobát, ahol a közös életünket elkezdhettük! Milyen jól jött ez akkor nekünk! Amikor saját lakásba költöztünk, a fizikai kapcsolat magszakadt a Karunkkal, de szakmai kezdeteinket a bölcsész doktorik elkészítésével és megvédésével ugyancsak a kar tanárai segítették. 

S még egyet emelnék ki: akkoriban nagyon jelentős kulturális fórum volt az ELTE Egyetemi Színpada, ahová évtizedekig eljártunk, ahol volt egyetemi társaink is játszottak és sok korábbi társunkkal találkozhattunk.

Mit gondol, a közös egyetemi évek hozzájárultak ahhoz, hogy ma sikeres párkapcsolatban élnek?

Bár a párkapcsolat elsősorban az érintettek együttműködésén alapul, nekünk különösen amiatt volt jelentős az egyetem, mert mind a kettőnknek távol a szülőktől, korábbi középiskoláinktól saját magunknak kellett a közös életet felépítenünk. A közös tanulás, a hasonló érdeklődés majd ez egyetemi barátságok mind-mind jelentősek a további kapcsolatunk szempontjából is! Több tanárunkkal és egyetemi társaink családjaival évtizedes kapcsolataink voltak/vannak, amik pályánk alakulásában is szerepet játszanak.

Van-e, ill. vannak-e gyermekeik?

Házasságunkból két fiúgyermek született, 1966-ban, ill. 1971-ben. Felnőve mindketten családot alapítottak, több mint két évtizedes szép kapcsolatban élnek együtt és 3-3 kedves unokával ajándékoztak meg bennünket.

Ajánlaná-e gyermekének az ELTE-t?

Természetesen. Egyik fiunk, Sz. Gábor, az 1990-es évek elején az ELTE TTK biológus szakját végezte el sikerrel és környezetvédelmi szakemberként ma is használja az itt is szerzett tudását.

Melyik épületekhez kötődtek/kötődnek?

Amikor mi egyetemre jártunk és még tovább is, évtizedekig, a BTK a Pesti Barnabás névre hallgató (ma Piarista köz) épületben működött, nekünk az a hely volt a „genius loci”. S ugyancsak a mai napig él bennünk az Eötvös Kollégium Ménesi úti épületének és kertjének az emléke is.

Látogattak-e már együtt vagy külön Alumni rendezvényt? Ha igen, kari/szakmai vagy összegtetemi jellegű volt-e?

Számunkra már az aktuális arany-, ill. gyémánt diplomaátadó ünnepségek azok, ahol eddig még meg tudtunk jelenni. Nekem évtizedek óta szoros kapcsolatom van az ELTE Eötvös József Collegium Baráti Körével, amelynek tagjaként rendszeresen találkozom öregdiák barátaimmal.

Önnek jár-e az ELTE Alumni Hírek?

Igen, online és email kapcsolatunk rendszeres!


Kérdőíveink, melyeket Ön is kitölthet: Párok az ELTE-n, Első generációsok az ELTE-n, Generációk az ELTE-n, Hallassa hangjátELTE Alumni kisdedek

Megjegyzések0

Nincs jogosultsága a megtekintéshez, illetve megjegyzés írásához.Kérjük, jelentkezzen be.

Javasolt cikkek

Párok az ELTE-n interjú

Párok az ELTE-n - interjú Tarr Bence Lászlóval

egy tag profilképe

Alumni Központ

14 április

Párok az ELTE-n interjú

Párok az ELTE-n - interjú Szilágyi Imrével

egy tag profilképe

Alumni Központ

26 március

Párok az ELTE-n interjú

Párok az ELTE-n - interjú Szauer-Szelestei Hanna

egy tag profilképe

Alumni Központ

05 december