Zahorán Sára beszámolója Erasmus félévéről - ELTE Alumni Alapítvány támogatással!
Az ELTE Alumni Ösztöndíj pályázat 2016 óta, félévente kerül kiírásra az ELTE Alumni Központ, a volt hallgatók és az ELTE Alumni Alapítvány közreműködésével. Célja a tehetséges, rászoruló hallgatók Erasmus-ösztöndíjának kiegészítése. Az ösztöndíj révén eddig már 68 hallgatót támogathattunk. Zahorán Sára angol nyelv és kultúra - történelem és állampolgári ismeretek osztatlan tanárszakos hallgató az elnyert összeget angliai (University of Sheffield) kiutazásához használta fel 2024 őszén. Kint szerezett tapasztaltairól alább olvashat.
Negyedéves angol és történelem tanárszakos hallgatóként 2024/25 őszi félévét volt lehetőségem az angliai Sheffieldben tölteni. Szakmailag és személyesen is sokat fejlődtem ez idő alatt.
A pályázás, az utazás megtervezése és a kint töltött idő is fejlesztette problémamegoldó és egyeztető képességeimet. Mivel vonattal tettem meg a teljes utat oda-vissza kétszer és a Brit szigeteken is végig vonattal közlekedtem, nem kevés tapasztalatot szereztem utazások szervezésében, a legjobb útvonalak keresésében és a rendszeresen vonattörlések és késések miatti folyamatos újratervezésben. Úgy érzem ez kitartóbbá és rugalmasabbá tett. Illetve sok ott és akkor fájdalmas, azóta inkább vicces élménnyel gazdagodtam egy-egy vonatút alatt megismert emberekről és bizonyos vonattársaságok jó és rossz tulajdonságairól.
Conwy, Wales
A tanulmányokat illetően nagyon meglepett, hogy sok, kis kreditértékű tárgy helyett kevés, nagy kreditértékű tárgyakkal működik a University of Sheffielden a képzés. Nagy különbség volt nekem az addigi szorgalmi időszakban hétfőtől péntekig, délelőttől estig órákkal és önkéntes munkával telített heteimhez képest, hogy ugyan szintén minden nap, de 1, 2 vagy maximum 3 órám volt egy nap és azok nagy része is 52, nem 90 perces volt. A fennmaradó időben munka hiányában pedig megismerhettem a kinti külföldi és brit hallgatók közösségeit, új hobbikat fedezhettem fel, illetve utazhattam annyit, mint még sosem.
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() | ![]() |
Szakmai szempontból először is voltak szakmódszertanos angolos óráim, ahol rengeteget tanultam az angol nyelv és kultúra oktatásáról, nagyon hasznosnak éreztem őket. Az sem utolsó szempont, hogy fél évig teljesen angol környezetben voltam, így az én nyelvtudásom is fejlődhetett, erre szolgált a kultúra és irodalom témájú kurzusom is. Az angolos tárgyakon kívül töris óráim is voltak, ahol egy egészen új megközelítésből tekintettünk végig Európa történelmén. Kíváncsi voltam a félév elején, hogy mennyire fogok új szempontokkal találkozni történelmi eseményekkel vagy a történelem tanításával kapcsolatban és a várakozásomnak megfelelően sok érdekes információval gazdagodtam. Személyesen is érdeklődtem, amikor lehetőségem adódott, más külföldi és brit hallgatóktól, hogy mikre koncentráltak a történelem óráikon és egészen megdöbbentő válaszokat is kaptam. Szintén történelmi tudásomat bővítették utazásaim, hiszen nem hagyhattam ki, hogy egy audioguided önálló vagy csoportos körbevezetésen ne vegyek részt a helyeken, amelyeket meglátogattam. Így élőben járhattam be és építhettem tudásomat Sheffieldtől, Yorkon, Cardiffon és Dublinon át Edinburghig, hogy csak néhányat említsek.
![]() | ![]() | ![]() |
Személyes téren, nagyon örültem, hogy megtaláltam kint a kis külföldi közösségemet, akikkel beszélgettünk, társasoztunk, utaztunk együtt, osztozva a félévnyi kaland élményében. Sheffieldről nem tudtam körülbelül semmit, mielőtt megérkeztem volna, de szerintem a tökéletes hely volt nekem a félévre. Elhelyezkedése miatt az ország közepén szinte semmitől nem volt túl távol (főleg miután az ember átszelte Európát, ugye), sok fa és park volt az egyetem és a kollégium környékén és bár az engem váratlanul ért dombok városszerte nem egyszer próbára tették az erőnlétemet, legalább a napi mozgásadagom miatt nem kellett aggódni. A helyi HÖK remek munkát végez, a KolHökkel együtt rengeteg, változatos, ingyenes vagy olcsó közösségi programot kínáltak, kellemes tereket biztosítottak a tanulásra, közösségi életre.
Minden ingyen program ellenére nagyon drága út volt, egyrészt kint nem dolgoztam, másrészt az Egyesült Királyság egy Magyarországhoz képest nagyon drága ország. Csak a kollégiumra elment minden az Erasmus+ ösztöndíjból és még egy kicsi. Így sokat jelentett, hogy elnyertem az ELTE Alumni Ösztöndíjat is, ami így állta másfél vonatbérletemet a négyből, ez nagy segítség volt, mert mint kiderült többször végigvonatozni Európán költséges mulatság (ki gondolta volna...). Úgyhogy nagyon hálás vagyok az Alumni Alapítványnak, hogy támogattak anyagilag benne.
![]() | ![]() | ![]() |
Összességében tehát imádtam a félévet. Az egyetlen negatív tényező a költségessége volt, de még szomorúan üres bankszámlámra nézve is azt mondom, hogy abszolút megérte, mert életre szóló élményeket szereztem.
2024/25-ös őszi félév 5 támogatott tehetsége
Így járulhat hozzá az ELTE Alumni Ösztöndíj jövőbeli kiírásához

Képek 5
Megjegyzések0
Megtekintéshez, vagy megjegyzés hozzáadásához kérjük, jelentkezzen be!
Javasolt cikkek