Németh-Sámik Anna Dorottya beszámolója Erasmus félévéről - ELTE Alumni Alapítvány támogatással!
Az ELTE Alumni Központ – a volt hallgatók és az ELTE Alumni Alapítvány közreműködésével – 2016 óta, félévente, egyre növekvő volumenben írja ki az ELTE Alumni Ösztöndíj pályázatot. A pályázat célja a tehetséges, rászoruló hallgatók Erasmus-ösztöndíjának kiegészítése. Németh-Sámik Anna Dorottya jogász hallgató az elnyert összeget isztambuli (Yeditepe University) kiutazásához használta fel 2024 tavaszán. Úti beszámolója alább olvasható.
A 2023/2024-es tanév tavaszi félévét lehetőségem volt Erasmus program keretében Törökországban, Isztambulban, a Yeditepe Egyetemen tölteni. Bár mindig is szerettem volna kipróbálni az Erasmust, a tényleges jelentkezésem egy hirtelen döntés volt, a célországot is rábökésszerűen választottam. A sors keze lehetett, hogy remek helyre kerültem, életem egyik legszebb időszaka következett ezután.
Korábban még sosem jártam Törökországban. 2024. február 17-én egyedül, 3 bőrönddel repültem ki az ismeretlenbe. Szerencsére szintén Erasmusukat töltő ismerőseim már ott voltak. Ők tudtak segíteni a megérkezéskor, de így is 4 óra alatt tettük meg a Google Maps által 2 órásnak mutatott utat a reptértől a kollégiumig. Tehát már az első nap megtanultam: Isztambulban hatalmas távolságok vannak. Ez nem meglepő annak fényében, hogy csak a városban bő másfélszer annyian élnek, mint egész Magyarországon.
A helyi ESN már az elejétől fogva számos programot szervezett nekünk, így hamar megismerkedtem a többi erasmusos hallgatóval. Év közben különböző városokba látogattunk el együtt, mint például Cappadocia, Efes, Bodrum, Pamukkale vagy Antalya.
Emellett az egyetem campusán pezsgő közösségi élet zajlott. A billiárd, squash, edzőterem, éttermek, kávézók, helyi fesztiválok és a közeli bárok remek ismerkedési lehetőséget nyújtottak a helyiekkel. A törökök kifejezetten nyitott és segítőkész emberek. A török baráti társaságom lelkesen segített fejleszteni a nyelvkurzuson elsajátított nyelvtudásomat, még ha a kiejtésemet meg is mosolyogták.
Az óráimat természetesen angolul hallgattam. Tanultam többek között EU jogot, amiről bár volt már előzetes tudásom, az órákon új perspektívákból közelítettük meg a tananyagot, hiszen Törökország nem EU tagállam. Az US law I. és II. tárgy nemcsak bemutatta az amerikai jogrendszer alapjait, de esetjogot is feldolgozott. A kedvenc tárgyaim az International Business Transactions és az International Commercial Arbitration voltak. Ezeket a jogterületeket mindig is izgalmasnak találtam, a kinti tapasztalataim ezt csak felerősítették. A tanáraim kifejezetten inspiráló, nagy tudású szakemberek voltak és végtelenül emberségesek. Minden tárgyból kétszer kellett vizsgázni, egy midterm és egy final exam átlaga adta a végső jegyet. A szemeszter alatt bevontak egy perszimulációba is.
A török gasztronómiára örökre emlékezni fogok. A hús és kenyér kombinációt legalább ezerféleképpen tudják elkészíteni és az összes verzió finom. Mindenhez és mindenkor çay-t ittunk, azaz jellegzetes török teát.
Összességében kifejezetten élveztem, hogy egy olyan kultúrába csöppentem, ami egy kicsit eltér a megszokott európaitól.
A kinti életre alapvetően elég volt az Erasmus ösztöndíj, azonban annak megküldése előtt is számos kiadással kell számolni. Örülök, hogy részesülhettem az ELTE Alumni Ösztöndíjban, amely nagyban hozzájárult a kollégiumi díj előre történő, egyösszegű kifizetéséhez.
2023/24-es tavaszi félév 10 támogatott tehetsége
Így járulhat hozzá az ELTE Alumni Ösztöndíj jövőbeli kiírásához
Képek 3
Megjegyzések0
Megtekintéshez, vagy megjegyzés hozzáadásához kérjük, jelentkezzen be!
Javasolt cikkek