Vissza a hírekhez
Következő cikk
Korábbi cikk

Egyetem megnyitja kapuit: Trefort-kert 2024

Beszámolók

-

2024.04.26

2024. április 25-én az Egyetem megnyitja kapuit sorozat keretében az ELTE egyik jelentős, ikonikus helyszínét, a Trefort-kertet kerestük fel. 

A népszerű sétasorozat szakvezetői immáron sokadik alkalommal Schlay Georgina (BTK '15, '18), az Egyetemi Könyvtár- és Levéltár muzeológusa és Kósa-Grimm András Kristóf (BTK '21) a Nemzeti Örökségvédelmi Intézet munkatársa tartotta. A séta során az épületek története mellett megismerhettük a campus különlegességeit is. Például, hogy a Főépület a BME majd az ELTE Természettudományi Karé volt, és egykor csillagvizsgáló is volt a tetején. Az "A" épület az orvosi kar és a bölcsészeti kar természetrajzi tanszékeinek, illetve ezek múzeumainak (pl. ásványtan, antropológia, paleontológia) adott otthont. A sétán jelenlévők közül többen emlékeztek, hogy a B épületbe ők még laborgyakorlatokra jártak, nem véletlen, hiszen ez volt a budapesti egyetem első kémia épülete, ami Wagner János építészeti tervei alapján és irányítása mellett épült, a heidelbergi egyetem mintájára. Az épület viszont most már többek között a régészeké, egyiptológusoké. 

Megtekinthettük az első világháború emlékére alkotott műemléket. A kevéssé ismert holokauszt emlékmű a főépület téglasorainak fúgájában húzódó vékony rézcsík, melyen az egyetemi áldozatok neveit böngészhették az érdeklődők. A Főépület mellett Pecz Samu tervei által építtetett neogótikus Gólyavárat csodálhattuk meg. A legenda szerint az elsőéves Műegyetemi hallgatóknak itt tartottak előadásokat, innen kapta a nevét.

A Múzeum körúti campus jórészt Trefort Ágoston kultuszminisztersége alatt jött létre, így nem véletlen, hogy a kertben megtalálható az ő szobra is. Ezt a természettudományok művelői emelték, akiknek Trefort tudományos hajlékot adott. A gyűjtést a természettudományi társulat vállalta magára. Eredetileg mellszobrot terveztek, de olyan nagy összeg gyűlt össze, hogy egész alakos bronzszobor jöhetett létre, mely ikonikus részét képezi a kertnek. 

A séta legvégén a "D" épület történetét hallgathattuk meg. Többek között megtudhattuk, hogy ebben az épületben élt Eötvös Loránd családjával. A kis "H" épület is különleges, az épület szerkezete teljesen vas mentes, hogy ne zavarja meg a mágnesességgel folytatott kísérleteket. 

A séta során az érdeklődők kérdéseket tehettek fel a szakvezetőknek, akik szívesen válaszoltak ezekre.

Az eseményről készült képek megtalálhatóak a fotógalériában. 

Sorozatismertető

kedvel
314 megtekintéss megtekinté
Ossza meg

Megjegyzések0

Megtekintéshez, vagy megjegyzés hozzáadásához kérjük, jelentkezzen be!

Javasolt cikkek

Beszámolók

XIII. Nyugdíjas Alumni Találkozó

egy tag profilképe

Alumni Központ

21 október

Beszámolók

Jubilál az alkalmazott nyelvészet doktori program

egy tag profilképe

Bölcsészettudományi Kar ELTE

18 október

Beszámolók

ELTE Sikerek Veled: A filmesek világa

egy tag profilképe

Alumni Központ

14 október