Vissza a hírekhez
Következő cikk
Korábbi cikk

Bárczi Gyógytea - beszámoló a 8. évad második alkalmáról

Beszámolók

-

2022.03.09

Február 24-én került sor a Bárczi Gyógytea idei évadának, a "Felnőtt vagyok. A fogyatékossággal élő emberek önálló élete" második délutáni alkalmára. A Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar Alumni rendezvényét online előadás és beszélgetés keretében tartottuk. Az előadás „A cselekvőképesség, döntésképesség, támogatott döntéshozatal" címet viselte, és az Alumni Tagozatokat támogató pályázat segítségével valósulhatott meg. Az alábbi beszámolót köszönjük a szervezőknek.

A sokak által a ZOOM rendszeren keresztül követett Bárczi Gyógytea alkalmat Perlusz Andrea stratégiai és tudományos ügyekért felelős dékánhelyettes nyitotta meg, majd az Alumni Központtól Pataky Csilla osztályvezető - aki felhívta a figyelmet az új, "ELTE Sikerek Veled" címet viselő alumni sorozatra - is üdvözölte az egybegyűlteket.

Ezt követően került sor dr. Maléth Anettnek, az ELTE BGGYK Gyógypedagógiai Továbbképző Központ igazgatójának előadására, aki felvázolta, hogy a CRPD 12. cikke hogyan hatott a világ országaiban a felnőtt személyek cselekvőképességének szabályozására. A prezentáció során a résztvevők betekintést kaphattak a ma még a gondnokság alternatívájaként létező, de alapvetően a teljes paradigmaváltást sürgető támogatott döntéshozatalt (továbbiakban: TD) érintő szabályozási modellekbe, s néhány jogfejlesztési irány bemutatására is alkalom nyílt. A hivatkozott nemzetközi szabályozás nyomán az egyes országokban párhuzamosan zajló jogalkotási folyamatok perspektívájából, ill. a TD-hez történő hozzáférhetőség szempontjából próbáltuk a hatályos hazai szabályozást értékelni, továbbá az új, e tárgykörben zajló tudományos kutatásokra a figyelmet ráirányítani. 


Ezt követően a hazai hatályos szabályok keretei között folyó jogalkalmazás, elsősorban a bíró polgári peres jogalkalmazói munkájának dilemmáiba tekinthettünk be dr. Szemán Felicitász, a Fővárosi Törvényszék tanácselnök asszonyának interpretációjábanTanácselnök asszony emberi és szakmai érzékenységgel beszélt a gondnoksági perek nehézségeiről, kihívásairól, s mindazon kérdéskörökről, előremutató ítélkezési gyakorlati lehetőségekről, melyek a TD-hez történő szélesebb körű hozzáférést segíthetik Magyarországon. 

A hazai gondnokság és TD jogintézmények az ember mint személy, vagy mint jogalany mindennapi életét meghatározó összehasonlító értékelése Iván Zoltán és Kalányos György tapasztalati szakértők előadásából hangzott el, akik a Bárczin sikerrel folyó participatív oktatói és kutatói munkájuk mellett a Veszprém Megyei ÉFOÉSZ Tapolcai szervezete keretében nyújtott támogatott döntéshozatali szolgáltatás területi „nagykövetei”. Személyes élettörténetükön keresztül mutatták be a gondnokság alatt megélt mindennapjaikat, majd a gondnokságuk megszüntetését eredményező sikeres peres eljárásukat, a per során gyűjtött tapasztalataikat, a perben közreműködő, őket támogató személyeket, a támogatott döntéshozatalhoz vezető életútjukat.   


Az előadás vendége volt Somogyi Ildikó (Veszprém Megyei ÉFOÉSZ, Tapolca) elnök asszony is, aki hivatásos támogatói szerepköréből, több éves szakmai tapasztalatait összegezve tárta fel a résztvevők előtt a támogató személy napi feladatait, beszélt a szükséges kompetenciákról, a professzionális segítő munka alapvető követelményeiről, kihívásairól, s a támogató hivatás gyakorlásához nélkülözhetetlen paradigmaváltó szemlélet és attitűd fontosságáról. A közönség nagy érdeklődéssel hallgatta a diskurzust, melynek végén kérdéseket tehettek fel az előadóknak is.  

Az Alumni támogatás segítségével az eseményen feliratozó tolmácsolást tudtunk biztosítani a résztvevők számára, így mindenki számára hozzáférhetővé vált az esemény. 

A rendezvény Lábady Tamás néhai bíró, egyetemi tanár gondolataival zárult, mely szerint: „A magánjog, témánk szempontjából azért is kiemelkedő jelentőségű, mert végső soron a személy egész életére, mindenfajta társadalmi kapcsolatára kiterjed; mint jog, egyaránt formalizálja a személy individuális és közösségi vonatkozásait." (Lábady Tamás: A magyar magánjog (polgári jog) általános része Dialóg Campus Kiadó Budapest-Pécs, 1998. 1. oldal)

kedvel
791 megtekintéss megtekinté
Ossza meg

Megjegyzések0

Nincs jogosultsága a megtekintéshez, illetve megjegyzés írásához.Kérjük, jelentkezzen be.

Javasolt cikkek

Beszámolók

ELTE Sikerek: Tari Annamária

egy tag profilképe

Alumni Központ

18 november

Beszámolók

Egyetemi címeres pólókampány 2024 - Köszönjük!

egy tag profilképe

Alumni Központ

18 november

Beszámolók

90 éves az ELTE Néprajzi Intézete

egy tag profilképe

Alumni Központ

12 november