2024. november 7-én, az Egyetem megnyitja kapuit rendezvénysorozatunk keretein belül az Egyetemi könyvtárban jártunk. A séta során számos érdekességet tudhattunk meg a könyvtár épületéről, festményeiről, továbbá megtekinthettük a Perczel-glóbusz egyik másolatát, a restaurátor műhelyet és az interaktív Eötvös kiállítást is. Tekintse meg a sétáról készült fotóinkat a galériában, és ha még esetleg nem látta volna online sétánkat, az ELTE Youtube csatornáján megtekintheti.
A sétát Petz Denise Gerda, az ELTE Alumni Központ munkatársa nyitotta meg, aki köszöntött mindenkit, és felhívta a figyelmet a közelgő Alumni programokra. Ezután a könyvtár munkatársa, Sutóczki Kinga vette át a szót, aki röviden összefoglalta, mely programokon vehetnek részt vendégeink a séta során, majd vezetésével megkezdődött a túra a könyvtárban. A könyvtártúrán az érdeklődők megismerkedhettek a könyvtár történetének kiemelt alakjai számára állított márványtáblákkal, a Nagyolvasó Than Mór által készített festményével és Lotz Károly festményeivel és freskóival. Utunk innen a kör alakú igazgatói szobába vezetett, ahol a híres Perczel-glóbusz egyik másolata található. A korábban igazgatói lakrészként is használt szobából nyílik a Műemlékraktár. Az erkélyre érve az előadó mesélt arról, hogy az onnan látható ablakok egy része mögött régen a könyvtárban dolgozók lakásai kaptak helyet, melyeket az idők folyamán fokozatosan könyvraktárokká vagy munkaszobákká alakítottak.
Eötvös kiállítást Schlay Georgina muzeológus mutatta be, ahol megismerhettük Eötvös Loránd életútját valamint tudományos eredményeit, mindezt interaktív eszközökkel, kiterjesztett valósággal, VR szemüveg segítségével.
A restaurátor-műhely bemutatását Szalaváry Miklós, a könyvtár egyedüli restaurátora tartotta. Elmondta és meg is mutatta, milyen eszközök szükségesek egy könyv restaurálásához, valamint miként egészíti ki papíröntéssel egy-egy könyv hiányzó részeit. Mutatott restaurálás alatt álló, kézzel írt pergamen kódexet, valamint kézzel színezett fametszeteket tartalmazó herbáriumos könyvet is.
Köszönjük szépen a lehetőséget és a remek szakvezetést, továbbá a szervezésben nyújtott segítséget a könyvtár dolgozóinak!
Az eseményről készült képek megtekinthetőek a cikk alatti galériában.
Ha érdekli az Egyetemi Könyvtár tevékenysége és további eseményei, csatlakozzon az Egyetemi Könyvtár és Levéltár Alumni Tagozati csoportjába!
Képek 70
Megjegyzések0
Megtekintéshez, vagy megjegyzés hozzáadásához kérjük, jelentkezzen be!
Javasolt cikkek