Az Egyetemi Anyanyelvi Napok hagyományosan minden tanév tavaszi félévben megrendezett programsorozat, amelyet idén az Alkalmazott Nyelvészeti, a Fonetikai és a Magyar mint Idegen Nyelv Tanszék közösen szervezte. Az első nap a hivatalos megnyitóval kezdődött, ahol az EAN fontosságáról, egyre nagyobb szerepéről esett szó. Ezt követően – hagyományteremtő jelleggel – rendezték meg a Tudománykommunikációs versenyt.
A hivatalos megnyitó Sonkoly Gábor dékáni köszöntőjével indult, aki kulcskérdésnek titulálta a szép és értelmes beszédet. A nyelv, a nyelvhasználat, valamint a tudománykommunikáció összekötését jelölte meg az idei rendezvény fő témájának, s kihangsúlyozta, hogy a mostani EAN-nak az idei Országos Tudományos Diákkör miatt is különleges szerepe van. Ezt követően, Juhász Dezső, a Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézet igazgatója beszédében felelevenítette, hogy idén lesz 80 éves a szépkiejtési verseny. 1939-ben Kodály Zoltán kezdeményezésére rendezték meg először ezt a versenyt. Pataky Csilla, az ELTE Alumni Központ vezetője az elmúlt évek változatos össz-egyetemi Alumni fejleményei közül kiemelte a támogatott kari/szakági alumni rendezvények, valamint a kommunikáció jelentőségét – kihangsúlyozva az új, kétnyelvű Alumni kommunikációs és hálózatmenedzsment rendszert, mely az egész Alumni Szervezet számára korszerű közösségi platformként fog szolgálni a tanév végéig. Ladányi Mária, az Alkalmazott Nyelvészeti Tanszék vezetője azokról a kihívásokról beszélt, amik az Egyetemi Anyanyelvi Napok megszervezésével járnak. Rendkívül nehéz olyan témát találni, ami minden szervező tanszék számára ugyanolyan fontos lehet, és ami a közönséget is megmozgatja.
Idén először március 6-án hirdették meg a Tudománykommunikációs versenyt, a zsűri elnöke Fábri György volt. A 16 indulónak 3 perc alatt kellett ismertetni egy tudományos kutatást, a versenyzők között az ÁJK, BTK, TTK és a GTI is képviseltette magát. Az Egyetemi Anyanyelvi Napok keretében tudománykommunikációról szóló kerekasztal-beszélgetést is rendeztek. A diskurzus felütése a tudománykommunikáció funkciójának a helyzete volt.
Március 7-én Így írunk mi! címmel tartottak könyvbemutatót a szervező tanszékek (Alkalmazott Nyelvészeti Tanszék, Fonetikai Tanszék, Magyar mint Idegen Nyelvi Tanszék) kiadványaiból.
Március 8-a a versenyek napja volt: yelvhasználati versenyt, „Nyelvészeti kalandozások” versenyt, Versmondó versenyt és Szép magyar beszéd, helyes kiejtés versenyt is rendeztek.
Az eseményekről az ELTEOnline készített beszámolót.
Képek 11
Megjegyzések0
Nincs jogosultsága a megtekintéshez, illetve megjegyzés írásához.Kérjük, jelentkezzen be.
Javasolt cikkek