Történelemről, történészekkel, nem csak történészeknek – Elindult a Ratio Podcast!
A műsor bemutatkozási felületet biztosít a doktori disszertációjukon dolgozó fiatal történészek és kutatók számára. Az első adásban a két világháború közötti fajvédő mozgalom történetét ismerhetik meg a hallgatók.
Az ELTE BTK Művelődéstörténeti Doktori Program podcastjében doktorvárományos, illetve kutatásaik derekán járó történész doktoranduszok mesélnek közérthetően kutatásaikról, nem mindennapi témákkal megszólítva a történelem iránt érdeklődő szélesebb közönséget.
A mikrofonnál ülők mögött még nincsen több évtizedes szakmai tapasztalat, sem több tucat konferencia, sem több száz letanított óra, de ahogyan ők fogalmaznak:
„Mi is tanulunk, miközben szeretnénk egy kicsit tanítani.”
Az első adás vendége Pócs Nándor, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának kutatója, és nem mellesleg negyedéves doktorandusz hallgató. Nándor a két világháború közötti fajvédő mozgalom történetét kutatja, kiemelt fókusszal ezen különös társaságok prominens képviselőivel szemben.
Az adásban a hallgatók megismerkedhetnek a magyarországi fajvédelem kialakulásának körülményeivel, a fajvédő különítményesekkel, illetve a magyar állam és a különböző paramilitáris alakulatok színfalak mögötti kapcsolatával.
A műsor kitér arra is, hogy mi különböztette meg a fajvédelem képviselőit a harmincas években induló szélsőjobboldali pártoktól, szervezetektől, illetve hogy mi történt a mozgalom fontosabb képviselőivel Magyarország 1944 márciusában bekövetkezett német megszállása után.
Az első adás itt hallgatható meg, a további részek pedig ezen az oldalon lesznek elérhetőek.
Megjegyzések0
Megtekintéshez, vagy megjegyzés hozzáadásához kérjük, jelentkezzen be!
Javasolt cikkek