Sándor Anna Viola beszámolója Erasmus félévéről - ELTE Alumni Alapítvány támogatással!
Az ELTE Alumni Ösztöndíj pályázat 2016 óta, félévente kerül kiírásra az ELTE Alumni Központ, a volt hallgatók és az ELTE Alumni Alapítvány közreműködésével. Célja a tehetséges, rászoruló hallgatók Erasmus-ösztöndíjának kiegészítése. Az ösztöndíj révén eddig már 68 hallgatót támogathattunk. Sándor Anna Viola pszichológia alapszakos hallgató az elnyert összeget hollandiai (University of Twente) kiutazásához használta fel 2024 őszén. Úti beszámolója alább olvasható.
A 2024/25-ös tanév első felét a hollandiai Enschedében töltöttem Erasmus ösztöndíjjal. A kiutazás nem indult zökkenőmentesen. Az első szállásomat, amelyet a kiutazás előtt találtam, és fizettem ki, az első nap ott kellett hagynom, mert lakhatatlan volt, így az Erasmusom már az első nap veszélybe került. Végül szerencsés voltam, mert néhány nap alatt sikerült új szállást találnom, ahova azonban csak majdnem egy hónappal később költözhettem be, így azt az időt változatos szálláshelyeken (hotelben, farmon lakókocsiban, Németországból ingázva) töltöttem. A kezdeti nehézségek leküzdésében nagyon sokat segített az ELTE Alumni Ösztöndíj, amiért utólag is nagyon hálás vagyok.
Az egyetem, amire jártam (University of Twente) alapvetően mérnök orientáltságú volt, így pszichológus hallgatóként nehezen találtam a helyemet. Az oktatási rendszer is teljesen más volt: kevés elméleti óra volt, amiből gyakran (havonta vagy akár hetente) voltak a vizsgák. Ez kevés lehetőséget adott a tanulmányok elmélyítésére, ám mindenkit rendszeres tanulásra késztetett. Az elmélet mellett nagy hangsúlyt fektettek a gyakorlati órákra, ami az én szakomon csoportmunkákban és beadandók írásában nyilvánult meg. Az osztályzás is teljesen más volt. 1-től 10-ig adtak jegyeket, ám a 10 a tanárok által is elismert módon elérhetetlen jegy, azt jelentené, hogy valaki tökéletes munkát végzett, túlszárnyalva a tanárát is. A legjobb diákok 8-ast és nagyon ritkán 9-est kapnak. Ennek megfigyelésem szerint kettős hatása volt a szaktársaimra. Mivel a jó jegyek elérhetetlenek voltak, ez a legtöbbjük motivációját elvette, és sokan direkt csak az átmenést jelentő 5.5-t célozták be. Hollandokkal beszélgetve azt tudtam meg, hogy náluk rendkívül ritka a dicséret, csak a hibákat közlik. Ez azonban a legtöbbeknek segít abban, hogy elengedjék a magas elvárásaikat, és több időt fordítsanak az egyetemen, munkán kívüli tevékenységekre, életükre.
A munka-magánélet egyensúly megteremtésének a törekvése az egyetemen is meglátszott. Ingyenes pszichológiai és életvezetési tanácsadás, fizioterápia és mindfulness kurzusok is a diákok rendelkezésére álltak. Néhány hónapig a karunk terápiás kutyájához is időpontot lehetett kérni, akit azonban később a jelenleg zajló költségelvonások miatt elbocsátottak. Emellett az egyetem könyvtárában volt meditáló szoba és alvókapszula is, illetve számos egyesület kínált sport- és művészeti programokat a diákok számára.
A hollandiai életstílus is teljesen eltért az itthon megszokottól. A campus a város szélén volt egy erdő szélén, tehenek és szántóföldek mellett. Nem sztereotípia: a hollandok valóban mindenhova biciklivel közlekednek, és mivel a tömegközlekedés elég hiányos, nekünk, erasmusosoknak se volt más választásunk. Bicikliztem esőben, hóban és orkánerejű szélben is, és azt hiszem leginkább a napsütést tanultam meg értékelni ebben a félévben, abból ugyanis nem sok jutott Hollandiába.
Az egyetem és biciklizés mellett természetesen szabadidőre is jutott idő. Enschedének nagyon jó az elhelyezkedése, így a félévemet leginkább utazással töltöttem. Jártam Kölnben, Hamburgban és Brémában, Koppenhágában, Brüsszelben, Luxemburgban, Párizsban, Gentben és Londonban is. Nem maradhattak ki természetesen Hollandia fontos helyszínei (Amszterdam, Hága, Utrecht) és rejtett gyöngyszemei sem (Zutphen, Deventer, Ammersfoort). Ezek a helyszínek mind vonattal, illetve busszal elérhetőek voltak Enschedéből, így klímatudatosan fedezhettük fel őket.
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() | ![]() |
Összességében vegyes érzéseim vannak az Erasmus szemeszterrel kapcsolatban. Úgy érzem, rengeteget tanultam ebben a félévben más kultúrákról, és ezáltal talán jobban tudok reflektálni a sajátomra is. A hollandiai egyetemi tapasztalataim árnyalták bennem a külföldi egyetemekről alkotott képet, és sokszor hálás voltam, hogy az ELTE PPK-ra járhatok. A kinti tapasztalatok rávilágítottak arra, hogy mit szeretek a hazai életemben, és mi az, ami esetleg hiányzik belőle, így sokkal tudatosabban és nagyobb önismerettel tudok ezekre fókuszálni a jövőben.
2024/25-ös őszi félév 5 támogatott tehetsége
Így járulhat hozzá az ELTE Alumni Ösztöndíj jövőbeli kiírásához

Képek 3
Megjegyzések0
Nincs jogosultsága a megtekintéshez, illetve megjegyzés írásához.Kérjük, jelentkezzen be.
Javasolt cikkek