A Térképtudományi és Geoinformatikai Intézetnek köszönhetően a sorozat keretein belül egy új helyszínre látogattunk el: az érdeklődők 2024. szeptember 12-én a Lágymányosi Campus Térképarchívumát és Műszerlaborját nézhették meg, sőt, még a földmérést is kipróbálhatták.
Az eseményt Petz Denise, az Alumni Központ munkatársa nyitotta meg. Köszöntőjében felhívta a figyelmet a félév további programjaira és az Alumni platform adta lehetőségekre. Ezt követően Oláh Krisztina intézeti térképtár vezető mutatta be szakvezető kollégáit, majd ismertette röviden az este programját. Utána következtek a szakvezetések az egyes programokon, bemutatókon - a helyszűke miatt csoportbontásban.
A Térképarchívumban Oláh Krisztina vezetésével ismerhettük meg a több mint 18.000 dokumentumot őrző gyűjtemény leginkább figyelmreméltó darabjait, mely többek között 1850 előtti térképeket, atlaszokat, dombormodelleket és régi földgömböket is tartalmaz. Megismerhettük a legérdekesebb kiadásokat, térképeket, illetve azt is megtudhattuk tőle, hogyan segítették mindezek a kutatást és az oktatást.
A Műszerlaborban Hajdú Edina, az Intézet PhD hallgatója vezette körbe a jelenlévőket. Az itt tárolt modern eszközök, többek között drónok, LiDAR szenzorok és hiperspektrális kamerák bemutatása során megismerhettük, hogyan segítik a legmodernebb technológiák a földtudományi kutatásokat. A labor bemutatója során közelebbről is megtekinthettük az Intézet DJI 210-es és 350-es RTK Matrice drónjait, valamint a terepi felmérések elmaradhatatlan eszközeit, a nagy pontosságú RTK GPS műszereket.
A Campus két épülete közötti terület és a még nem túl hideg őszi idő remek helyet és lehetőséget adott arra, hogy Szekerka József tanszéki mérnök instruálásával az érdeklődők kipróbálhassák a földmérést. A mérés során egy véletlenszerűen kijelölt pont távolságát és szögét határozhatták meg a résztvevők, miközben érdekes történeteket hallgathattak többek között arról, hogyan alakult át a Campus az évek során, és hogy a fejlemények miként változtatták meg a földmérés oktatását.
Az esemény remek lehetőséget biztosított arra, hogy a résztvevők betekintést nyerjenek a térképészet múltjába és jelenébe. Hálásan köszönjük az Intézet munkatársainak a remek szakvezetést!
Várunk mindenkit szeretettel sorozataink következő alkalmain!
Képek 27
Megjegyzések0
Nincs jogosultsága a megtekintéshez, illetve megjegyzés írásához.Kérjük, jelentkezzen be.
Javasolt cikkek