Vissza a hírekhez
Következő cikk
Korábbi cikk

Beszámoló - 200 év a látás- és hallássérültek pedagógiájában: Múlt, jelen, jövő

-

Bárczi Alumni Tagozat

Beszámolók

-

2024.11.04

A Bárczi(Gyógy)tea első előadását a 2024/2025-ös, jubileumi tanévben a Hallássérült Személyek Pedagógiája és Rehabilitációja Szakcsoport tartotta meg a Látássérültek Pedagógiája Szakiránnyal közösen.


Az előadássorozat XI. évadának támogatója idén is az ELTE Alumni Központ és az NKA, mely támogatást ezúton is köszönünk. Perlusz Andrea a sorozat házigazdájának megnyitója után Balogh-Kátai Judit az Alumni Központ munkatársa köszöntötte a szép számú közönséget személyesen és az online térben is rövid tájékoztatást adva az Alumni Központ célkitűzéseiről, programjairól.


Az első előadás a „Halló, halló, figyelem!” –  A hallássérült személyek pedagógiájának és rehabilitációjának történeti fejlődése és jövőképe címet viselte. A gyógypedagógusképzés 125. évfordulója apropóján áttekintettük, hogy honnan indult a Szakterület, milyen mérföldkövek voltak és hova tart a szakemberképzés. Az előadás főbb részei a következők voltak:

  • A hallássérült populáció legfontosabb jellemzői, heterogén igények és szükségletek
  • A szakirány munkájának orvosi, pedagógiai/gyógypedagógiai, kulturális antropológiai, és emberi jogi megközelítései
  • Hallássérült gyermekek gyógypedagógiájának története
  • A hallássérülés diagnosztikájának és a hallásjavítás technikai lehetőségeinek fejlődése
  • Hallássérült kisgyermekek korai intervenciója
  • Hallássérült gyermekek integrált nevelése
  • A „Semmit rólunk nélkülünk!” elv érvényesítése a Szakcsoport oktatási gyakorlatában
  • Felnőtt hallássérült személyek gyógypedagógiai támogatásához kapcsolódó kurzus és terepgyakorlat, jelnyelvi oktatás a Bárczin jelnyelvhasználó oktatókkal

A rendezvényen érintett hallássérült emberek, régi kollégák, hallgatók és a Szakcsoport minden tagja részt vett (Báder Melinda, Bodorné dr. Németh Tünde, Keresztessy Éva, dr. Loványi Eszter, Lukács Szandra, dr. habil. Perlusz Andrea, Sós Ilka). Az infokommunikációs akadálymentesítést jelnyelvi- illetve írótolmácsok biztosították. 



A Látássérültek Pedagógiája Szakirány oktatói Az elmúlt 200 év, a jelen és a jövő – 200 éves a látássérült gyermekek magyarországi intézményes nevelése-oktatása című előadásukkal bekapcsolódtak a látássérült gyermekek intézményes nevelése kétszázadik évfordulójának ünneplésébe. Dr. Pajor Emese az előadás elején bemutatta a látássérülés nemzetközi és hazai definícióit, ismertette a prevalencia adatokat, majd vázolta a vak gyermekek magyarországi intézményes nevelés-oktatásának kialakulását, mely a gyengénlátó tanulók speciális nevelését-oktatását is előkészítette, illetve segítette.

Dr. Gombás Judit bemutatta a Braille eszközök fejlődését és jelentőségét – a Braille táblától a Braille kijelzőig -, hangsúlyozva, hogy a Braille-írás és olvasás alapvetően szükséges kultúrtechnikai ismeret, mely nem csupán az olvasás élményét adja, de elengedhetetlen tudás a helyesírás és az idegen nyelvek elsajátításához is. Felvillantásra került, hogy a gyógypedagógiai szaktudás mellett hogyan járul hozzá a technológia a látássérült gyermekek, és élethosszig a látássérült személyek tanulásához és mindennapjaihoz. Mivel a technológia korábban ismeretlen, és sokáig elképzelhetetlen változásokat hoz a látássérült személyek életébe - hiszen a mesterséges intelligencia mára az élet minden területén (tanulás, munkavégzés, szabadidő, önellátás stb.) segíti a látássérült személyek információszerzését és minél önállóbb életvezetését -, az előadás utolsó részében megismerkedhettünk a mesterséges intelligencia szakterületünkön való félreértelmezésével és bepillantást nyerhettünk a látássérült személyek életét támogató AI nyújtotta lehetőségekbe. Dr. Gombás Judit kiemelten a Be My Eyes applikációt mutatta be, két, saját készítésű videóval szemléltetve, mely az alkalmazást ismertette működés közben. Az érdeklődők soraiban örömmel üdvözöltük a szakterület volt és jelenlegi oktatóit, intézményvezetőit, szakembereit, valamint a hallgatókat.


Következő alkalmunk: 2024. november 7. 16.00-18.00-ig
 Helyszín: 1097. Budapest, Ecseri út 3. A ép. II / 202-es terem


 Előadás címe: Gyógypedagógiai Pszichológiai Intézet: Múlt, jelen és jövő


Részletek a Kari és Alumni tagozati oldalon is olvashatóak.


Köszönjük a támogatást:

Örök diákjait az ELTE Alma Mater visszavárja! 


kedvel
39 megtekintéss megtekinté
Ossza meg

Megjegyzések0

Megtekintéshez, vagy megjegyzés hozzáadásához kérjük, jelentkezzen be!

Javasolt cikkek

Beszámolók

90 éves az ELTE Néprajzi Intézete

egy tag profilképe

Alumni Központ

12 november

Beszámolók

Az Egyetem megnyitja kapuit - Egyetemi Könyvtár 2024

egy tag profilképe

Alumni Központ

08 november

Beszámolók

XIII. Nyugdíjas Alumni Találkozó

egy tag profilképe

Alumni Központ

21 október