200 és 100 éve született évfordulósaink - Jendrassik, Szabad, Balázs
200 éve született Jendrassik Jenő orvos, 100 éve született Szabad György Széchenyi-díjas magyar történész és szintén 100 éve született Balázs Dénes földrajztudós, világutazó. Ezt a cikket az ő tiszteletükre készítettük.
Jendrassik Jenő (BTK 1843) magyar orvos, neurológus, és a modern neurológia egyik úttörője volt. Egyetemi tanulmányait a pesti egyetemen végezte, 1843-ban Bölcsészdoktori oklevelet vehetett át az ELTE jogelődjén. Majd a Bécsi Egyetemen orvosi oklevelet kapott, később a pesti egyetemen az élettan és kórtan professzora lett, és jelentős kutatásokat végzett az idegrendszer működésével kapcsolatban. Nevét leginkább a Jendrassik-féle fogás tette híressé, amely egy reflexvizsgálati módszer. Egész életében aktívan részt vett a tudományos életben, és számos szakcikket publikált, miközben elkötelezetten támogatta az orvostudomány fejlődését.
Szabad György (BTK '46) magyar történész, egyetemi tanár és politikus volt, aki meghatározó szerepet játszott a magyar történelemkutatásban és a rendszerváltás utáni közéletben. Egyetemi tanulmányait 1946-ban fejezte be a Pázmány Péter Tudományegyetemen, ahol történelem, magyar nyelv és irodalom szakokon szerzett diplomát. Később az ELTE oktatójaként és kutatójaként folytatta pályafutását, ahol a magyar politikai eszmék és a reformkor történetét kutatta. Szabad György a rendszerváltás idején az MDF politikusa lett, majd az első szabadon választott országgyűlés elnöke 1990 és 1994 között. Tudományos és közéleti tevékenysége révén jelentős hatást gyakorolt a magyar történetírásra és a demokratikus intézmények fejlődésére.
Balázs Dénes (TTK '49) magyar geográfus, barlangkutató, író és világutazó volt, aki jelentős szerepet játszott a magyar barlangkutatás és földrajztudomány népszerűsítésében. Egyetemi tanulmányait a Pázmány Péter Tudományegyetemen (ma ELTE) végezte, ahol 1949-ben szerzett földrajz–geológia szakos tanári diplomát. Már egyetemi évei alatt elkezdett barlangkutatással foglalkozni, ami későbbi pályafutásának meghatározó eleme lett. Számos magyarországi és külföldi barlangot tárt fel, és több expedíción vett részt világszerte. Emellett ismeretterjesztő munkái és könyvei révén széles körben népszerűsítette a földrajzi és barlangtudományokat. Alapítója és hosszú éveken át vezetője volt a Magyar Földrajzi Társaság Barlangkutató Szakosztályának.
Forrás: wikipedia.hu
Megjegyzések0
Nincs jogosultsága a megtekintéshez, illetve megjegyzés írásához.Kérjük, jelentkezzen be.
Javasolt cikkek