Az ELTE TTK Földrajz és Földtudományi Intézet Meteorológiai Tanszékén a TDK és az Alumni rendezvény hagyományosan együtt került megrendezésre 2023. december 1-én. Alábbi beszámoló dr. Breuer Hajnalka írása nyomán készült.
Az idei rendezvényre a szokásos helyén, az ELTE TTK Kari tanácstermében valósítottuk meg, összekapcsolva a Meteorológus TDK-val. Az Alumni tagok közül voltak, akik éltek is a lehetőséggel és a feltörekvő fiatalság előadásait is meghallgatták. Az időjárás előző napi közlekedési káoszt okozó mivolta sajnos többeket elrettentett így utolsó napokban visszamondták a részvételt. Az aznapi esőzés is hasonlóan csökkentette a részvételi kedvet. Reméljük jövőre az időjárás jobban fog kedvezni.
A program első részét képező TDK-n idén 9 hallgató vett részt, elsős alapszakostól végzős mesterszakosig minden évfolyam képviseltette magát. A témákra is hasonló színvilág volt jellemző. Egyik nagy csoportban az éghajlatváltozás hatásainak vizsgálatától a városklímán át, a gyümölcstermesztés éghajlati vonatkozásáig, másikban pedig a veszélyes időjárási jelenségek környezeti feltételeitől, veszélyjelzési rendszeren át az előrejelzési modellek fejlesztéséig hallhatott előadásokat a közönség. Az előadások végeztével még a kifejezetten Alumni program előtt volt lehetőség beszélgetni a korábban végzettekkel, amely hasznos volt a hallgatók számára is, többen kaptak további ötleteket és elérhetőségeket, melyek témájuk elmélyítésében fogják őket szolgálni.
Az Alumni rendezvényt dr. Breuer Hajnalka levezető elnök nyitotta meg, majd adta át a szót, dr. Weidinger Tamásnak, az ELTE TTK Alumni képviselőjének, aki köszöntötte a résztvevőket, aki beszédében kiemelte az egyetemhez kötődés jelentőségét, és felhívta a a volt hallgatók figyelmet az Alumni szervezet összegyetemi programjaira, valamint támogatási lehetőségekre is, melyekkel a jelen tehetségek egyre bővülő ELTE Alumni Ösztöndíj programjához lehet hozzájárulni.
Ezt követően dr. Mészáros Róbert üdvözölte a megjelent öregdiákokat. dr. Breuer Hajnalka bemutatta az ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet keretei között működő Meteorológiai Tanszék oktatási helyzetét és a mindig pezsgő Tanszéki életet. A TDK eredményhirdetésére ezt követően került sor. Ennek köszönhetően a munkaidő után érkező volt hallgatók is képet kaphattak a hallgatók munkáiról. A Tanszéki bemutatkozót követően hagyományosan egy védés előtt álló PhD-s, idén Varga Ákos mutatta be munkáját, mely egy regionális éghajlati modell magyarországi adaptálásáról szólt.
A visszaemlékezések a korábbi évekkel szemben nem szervezetten zajlottak, hanem az időjárásra jellemző kaotikus rendszerben. Mondhatni hagyományokkal szembemenően idén nem a szinoptikus térképek rajzolása kerül felemlegetésre, hanem a technika fejlődése és a kalandosra sikerült terepgyakorlatok. A Hangyáné Szalkai Márta és Hont László (1977-es évfolyam) által elmesélt, mai szemmel hősiesnek minősíthető számítástechnikai történetek elgondolkodtatók és a többség már hálát ad, hogy egy-egy rövid program lefuttatásához és a hibakereséshez már nem kell napokat várni. Mai szemmel teljesen elképzelhetetlen, hogy erre a jelenlegi hallgatók közül bárkinek is türelme legyen. Molnár Marianna (1991-es évfolyam) hasonló fonalon a TDK és a technológia fejlődésén keresztül mesélt tapasztalatairól. Opitz Andrea és Csík András (2003-as évfolyam) cseppkőbarlangban ragadás története terepgyakorlaton, méltó részét képzik a Tanszék híres-hírhedt kirándulásainak és terepgyakorlatainak.
A hivatalos program vége jelezte igazán az Alumni program kezdetét, a baráti beszélgetések, szendvicsezések és évfolyam-találkozók.
A rendezvény az ELTE Alumni Központ támogatásával valósult meg, a szervezési feladatokat dr. Breuer Hajnalka egyetemi adjunktus és Varga-Balogh Adrienn tudományos segédmunkatárs vállalta.
Comments0
Please log in to see or add a comment
Suggested Articles