Back to news
Previous article

Egyetem megnyitja kapuit: Füvészkert 2025

Report

-

04.25.2025

Sorry, this content is not available in English

Idén előrébb hoztuk közkedvelt eseményünket: 2025. április 24-én az Egyetem megnyitja kapuit sorozatunk keretében az Egyetemünk botanikus kertjében jártunk.

Az eseményt Petz Denise Gerda (TTK '16, TáTK '18) az ELTE Alumni képviselője nyitotta meg, röviden felhívta a figyelmet az ELTE Alumni platformra és a támogatási lehetőségekre, valamint invitált mindenkit a félév további programjaira. Ezt követően az este szakvezetője, Koncsag Krisztina tájrendező és kertépítő mérnök kalauzolta végig a jelenlévőket Közép-Európa legrégebbi, 1771 óta működő botanikus kertjén. Egy rövid történelmi ismertető után a kert legidősebb fáját csodálhattuk meg először, ami több mint 250 éves, ma már alátámasztással védik a kidőléstől. Megnéztük a rózsakertet, majd a a Festetics-család egykori vadászkastélyát kívülről, amelyet jócskán benőtt már a vadszőlő. A három ginko bilobához, azaz páfrányfenyőhöz tett kitérő után a Vadászkastély mögött található bonsai gyűjteményt tekinthettük meg, és szemügyre vehettük a kastély mögött éppen virágzó lilaakácot is.

A bambuszerdő mellett Ázsia-kert felé vettük utunkat, miközben megtudhattuk, hogy a bambuszok életükben egyszer virágoznak, ezt követően elpusztulnak. Érdekesség, hogy az új bambuszok eleve 10-15 cm-es átmérővel nőnek ki a talajból, nem apró növényként, ahogy vélhettük. Ezt követően fűszernövény kertet nézhettük meg, majd a Viktória-házba vezetett utunk, ahol növényeket is simogathattunk. A ház különböző húsevő növényeknek is otthont ad, így Vénusz légycsapójával, számos kancsókával, valamint a névadó Viktória tavi rózsával is találkozhattunk.  Ez utóbbi, Viktória angol királynőről elnevezett, mindössze egy-két napig virágzó növény ősz elejére olyan hatalmas leveleket növeszt a víz felszínén, hogy egy kisgyerek súlyát is képesek elbírni. A ház melletti épületben Ausztrália, Dél-Amerika és Indonézia növényeit, kaktuszokat, orchideákat, broméliákat és monsterákat néztünk meg. 

A szakvezetés végén a Pálmaházba tértünk be, melynek bal oldali szárnyában olyan egzotikus növényekkel ismerkedhettünk meg közelebbről, mint a banán és a kakaó. Utóbbiról megtudtuk, hogy nem a szárai végén, hanem a törzsén hozza a virágot és a termést, a vaníliáról pedig kiderült, hogy azért annyira drága, mert az évente egyszer virágzó orchideafaj virágát kézzel kell beporozni a rovarok hiánya miatt.

Az Egyetem megnyitja kapuit sorozatunk május 19-én folytatódik, amikor az Eötvös Collégiumot csodálhatjuk meg, regisztráció hamarosan! Mindamellett az online séták továbbra is elérhetők, bármikor élvezhetők az ELTE Youtube / Alumni csatornán

Lenti galériánkból ízelítőt kaphat a sétáról. 
Sorozatismertető

Comments0

Please log in to see or add a comment

Suggested Articles

Report

Alumni találkozó a TransELTE konferencián

profile photo of a member

Bölcsészettudományi Kar ELTE

April 24

Report

Parazita-e az ember?

profile photo of a member

ELTE Természettudományi Kar

April 23

Report

ELTE Sikerek: Csányi Vilmos

profile photo of a member

Alumni Központ

April 22