Alumni találkozóval egybekötött konferenciával ünnepelte fennállásának 90. évfordulóját az ELTE Néprajzi Intézete 2024. október 21-én. A délutáni pódiumbeszélgetés során a képzés volt hallgatói elevenítették fel emlékeiket, amelyet kötetlen beszélgetés és fogadás követett. Az esemény megvalósulását az ELTE Alumni támogatta.
A néprajzi felsőoktatási képzőhelyek zászlóshajójának számító fővárosi egyetemi intézet a 90 éves jubileumot nagyszabású, egész napos rendezvény keretében ünnepelte meg, amely tudománytörténeti előadásokkal tarkított megemlékezést, konferenciát, pódiumbeszélgetést és alumni találkozót egyaránt magába foglalt. Erre meghívást kaptak a valaha, valamilyen formában itt tanuló egykori hallgatók, a társintézmények és társtanszékek képviselői és szélesebb szakmai közösség tagjai egyaránt. A rendezvényre előzetesen kétszázan regisztráltak, végül még ehhez képest is többen fordultak meg a nap során a BTK Kari Tanácstermében. Az ünnepi esemény jó alkalmat teremtett a volt és jelenlegi hallgatók, oktatók közötti párbeszédre, tudásmegosztásra, múltidézésre.
A rendezvény az Intézet egykori hallgatóiból és doktoranduszaiból erre az alkalomra összeállt népi énekkar előadásával indult. A népi énekművészi karrierjük különböző fokán álló, de már egytől-egyig (el)ismert ELTE-alumnus művészek (Bognár Szilvia, Enyedi Ágnes, Juhász Réka, Nádasdy Fanni, Sőregi Anna, Sturcz Noémi, Szabó Ágnes) az esemény apropójához válogatott köszöntőket adtak elő. A megjelenteket Bartus Dávid, az ELTE BTK dékánja köszöntötte, aki bemutatta a néprajz szakos oktatás jelentőségét a kar szemszögéből. Ezt követően tudománytörténeti és helyzetfelmérő előadások, majd a társintézmények és társtanszékek köszöntései következtek. A délelőtti blokkot két korábbi, mára nyugállományú oktató, Küllős Imola és Hála József személyes hangú visszaemlékezése zárta.
A rendezvény délután egy konferencia-jellegű szekcióval folytatódott, amit nagy érdeklődésre számot tartó alumni esemény követett. A pódiumbeszélgetésen négy egykori néprajz szakos hallgató, mára más-más utat bejárt, szélesebb társadalmi körben ismert személyiség emlékezett vissza az ELTE-n töltött évekre, az akkori oktatókra, közösségi életre, valamint reflektáltak pályájuk további alakulására és az egyetemi indíttatás meghatározó szerepére. A beszélgetést Pataky Csilla, az ELTE Alumni Központ vezetője nyitotta meg, aki szeretettel invitálta a jelenlévőket a kari hovatartozástól függetlenül is érdekes összegyetemi alumni programokra, valamint felhívta a figyelmet nemes célkitűzésükre. Az ELTE Alumni Ösztöndíj révén 2016 óta támogatják a tehetséges, anyagilag rászoruló hallgatókat külföldi tanulmányútjuk megvalósításában. Ezen törekvésük folytatásához az ELTE Alumni Alapítvány (MBH 10300002-10408814-49020010) egész évben hálásan fogadja a jószívű adományokat.
A másfél órás beszélgetésen - melyet Bali János egyetemi docens moderált - Bognár Szilvia (BTK '04) népdalénekesnő, Borsos Balázs (TTK '87, BTK '88) etnológus, akadémikus, Pócs Éva (BTK '60) folklorista, professzor emeritus, valamint Rockenbauer Zoltán (BTK '91, '08) művészettörténész, politikus, korábbi kultuszminiszter őszintén és szubjektív módon idézte föl a 20. század második felének egyetemi-intézeti életét, a hallgatóság pedig nagy élvezettel hallgatta a generációk találkozásának e fölöttébb tanulságos és érdekfeszítő megnyilvánulását. A rendezvény a Néprajzi Intézet könyvtárában zárult, amely e jeles évforduló alkalmából, az intézeti tanács kezdeményezésére és az ELTE BTK Kari Tanácsának támogatásával az első néprajzos professzorról felvette a Györffy István Könyvtár nevet. Az itt megtartott fogadás kötetlen alkalmat nyújtott az öregdiákok találkozására, kollegiális és baráti eszmecserére egyaránt.
A rendezvény az ELTE Alumni támogatásával valósult meg.
Örök diákjait az ELTE Alma Mater visszavárja!
Szeretne időben értesülni hasonló programokról? Csatlakozzon a BTK Alumni Tagozat csoportjába!
Forrás: elteneprajz.blog
Fotók: Pamuk Lili
Image gallery16
Comments0
Please log in to see or add a comment
Suggested Articles