Mozaikok az ELTE örökségéből – 2024. augusztus

Egyetemi Könyvtár és Levéltár Alumni Tagozat

2024.08.28

A hónap műtárgya – Than Károly-emlékplakett

A plakett Than Károly (1834–1908) bajszos, szakállas, időskori szembenéző mellképét ábrázolja. A férfi öltönyt visel, nyakában a Ferenc József által 1887-ben alapított Pro litteris et artibus polgári kitüntetés rendjele látható.

A mellkép alatt felirat: „-THAN-”. A jobb alsó sarokban az alkotó, Farkas Miklós mesterjegye. Egyoldalas, téglalap alakú bronz plakett az Egyetemi Könyvtár és Levéltár – Egyetemtörténeti Gyűjtemény anyagából.

Than Károly kémikus, a Magyar Tudományos Akadémia tagja 1860-tól 1908-as nyugdíjba vonulásáig a Budapesti Tudományegyetem (ma ELTE) tanára. 1872–1880 között a Királyi Magyar Természettudományi Társulat elnöke volt, egyik jelentős eredménye az analitikai kémia területén született, nevéhez köthető a Than-féle egyenérték fogalma.

Illusztráció szerzője, forrása: ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár – Egyetemtörténeti Gyűjtemény

Hírek

Transdisciplinary Master’s on Planetary Health: A New Initiative by CHARM-EU Universities

AI

Alumni International

19 szeptember

Mozaikok az ELTE örökségéből – 2024. szeptember

ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár

18 szeptember

Hírek

A filmesek világával folytatódik az ELTE Sikerek Veled!

16 szeptember