Hét volt hallgatónkról neveztek el kisbolygókat. Több mint egy év várakozás után nevet kapott 16 magyar felfedezésű kisbolygó – derül ki az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpontjának augusztus 4-i közleményéből. A kultúra, a sport és a tudomány területéről választották ki az elnevezés alapjául szolgáló neves személyeket, akik között számos alumnusunk is helyet kapott.
A kisbolygók elnevezésének régi hagyománya szerint a felfedezőt illeti a jog, hogy nevet válasszon a felfedezett égitestnek. A hagyomány mind a mai napig él, bár a feltételeket azóta szigorították. Immáron a felfedezett kisbolygókat először sorszámozzák, amelynek feltétele a pontos pályaszámítás, vagyis biztos azonosítás. A sorszámozás feltételei is sokat változtak az eltelt idő alatt, manapság már 10-12 szembenállás idején készült megfigyelések kellenek ahhoz, hogy egy újonnan felfedezett égitest sorszámot kapjon. Ezután 10 év áll a felfedező rendelkezésére, hogy nevet találjon felfedezettjének. Neveket az élet minden területéről választhatnak, csak a politikusokra és katonákra nézve létezik 100 éves moratórium.
Az 1930-as években csaknem egy évtizeden keresztül Magyarország kisbolygó-nagyhatalomnak számított. Akkoriban Kulin György vezetett keresőprogramot a Svábhegyi Csillagvizsgálóban. Ezt újította fel 1997-ben, egy kisbolygó-megfigyelési program keretében a Szegedi Tudományegyetem és az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont. Az azóta felfedezett közel 2000 aszteroida nagy részét a Csillagászati Intézet Piszkéstetői Megfigyelő állomásának távcsövével találták meg a csillagda kutatói, valamint az SZTE és az ELTE hallgatói, munkatársai.
Az piszkéstetői kisbolygók közül többet is egyetemünk (vagy annak jogelődje) egykori hallgatóiról neveztek el.
Ezt tartalmazza a következő gyűjtés:
- Telkes Mária (TTK '20): magyar származású amerikai tudós, feltaláló, a napenergia kutatásának egyik úttörője. Róla nevezték el a 390743 sorszámú kisbolygót, így az már a Telkesmária nevet viseli.
- Erdős Pál (TTK '34): a 20. század egyik legkiválóbb matematikusa. Róla nevezték el a 405571 sorszámú kisbolygót, így az már az Erdőspál nevet viseli.
- R. Várkonyi Ágnes (BTK '51): Széchenyi-díjas magyar történész, művelődéstörténész, egyetemi tanár. Róla nevezték el a 413233 sorszámú kisbolygót, így az már az már a Várkonyiágnes nevet viseli.
- Harsányi János (TTK '44): magyar származású Nobel-díjas amerikai közgazdász, a játékelmélet kutatója. Róla nevezték el a 423433 sorszámú kisbolygót, így az már az már a Harsányijános nevet viseli.
- Pais Dezső (BTK '08): magyar nyelvész, az MTA tagja. Róla nevezték el a 461650 sorszámú kisbolygót, így az már az már a Paisdezső nevet viseli.
- Lukács Béla (TTK '70): magyar elméleti fizikus, polihisztor, kutatási területe elsősorban a relativitáselmélet és a kozmológia. Róla nevezték el a 541992 sorszámú kisbolygót, így az már az már a Lukácsbéla nevet viseli.
- Hamvas Béla: Kossuth-díjas magyar író, filozófus, esztéta és könyvtáros. 1919 és 1923 között tanult egyetemünk jogelődjén, a Pázmány Péter Tudományegyetemen. A bölcsészettudományi kar magyar-német szakos hallgatója volt. Róla nevezték el a 543302 sorszámú kisbolygót, így az már az már a Hamvasbéla nevet viseli.
Forrás: csillagaszat.hu, ma.hu
A felhasznált képek forrása: wikipedia.org, people.inf.elte.hu, matud.iif.hu, ecopedia.hu, arcanum.com, wikipedia.org, tradicio.org
Megjegyzések1
Megtekintéshez, vagy megjegyzés hozzáadásához kérjük, jelentkezzen be!
Javasolt cikkek