Nagy István agrárminiszter a Hungarikum kiállítóház átadásán, a magyar kultúra napján jelentette be, milyen új értékkel bővült a hungarikumgyűjtemény és az értéktár. Mint elmondta: immár 83 hungarikum és 142 kiemelkedő nemzeti érték szerepel a nyilvántartásokban. A Hungaricum Bizottság friss döntése értelmében a Magyar Értéktárba most bekerült az ELTE Füvészkertje is.
„Nemzeti érték: a magyarság és a magyarországi államalkotó nemzetiségek tevékenységéhez, termelési kultúrájához, tudásához, hagyományaihoz, a magyar tájhoz és élővilághoz kapcsolódó, nemzetünk történelme, valamint a közelmúlt során felhalmozott és megőrzött minden szellemi és anyagi, természeti, közösségi érték vagy termék, illetve a tájhoz és élővilághoz kapcsolódó materiális vagy immateriális javakat magába foglaló tájérték, amely tanúskodik egy emberi közösség és az adott terület történelmi kapcsolatáról”. - írja a nemzeti értékekről és a hungarikumokról szóló 2012. évi XXX. törvény.
A Füvészkertet, Közép-Európa egyik legrégebbi botanikus kertjét a Nagyszombati Egyetemen alapították 1771-ben. Amikor az Egyetem Pestre került, az orvostanhallgatók okítását szolgáló kert a ferencesek kolostorkertjébe, majd a Múzeum körútra költözött, mai helyét az Illés utcában 1847-ben foglalta el.
A kertben jelenleg 8.000-re tehető a növényfajok és változataik száma, amelyek rendszertani vagy életföldrajzi besorolásuk szerint tekinthetők meg. A kert több évszázados kapcsolatrendszere révén Amerikától Ázsiáig és Ausztráliáig minden kontinensről származóan fel tud vonultatni növényérdekességeket, és több mint 300 nemzetközi vörös listás és ugyanennyi hazánkban is védett növényfajt gondoz, amelyek közül közel 40 faj megóvására – több nemzeti parkkal együttműködve – különös figyelmet fordít. Legidősebb fája a közel 250 éves sajmeggy, idősek a 200 év körüli páfrányfenyők is. Különlegességnek számítanak amazonasi óriás tündérrózsái, amelyek iránt mindig nagy az érdeklődés.
A területen ma több épület található: egyik közülük a feltehetően Pollack Mihály által tervezett egyemeletes, kora klasszicista vadászkastély, mely már a telek megvételekor is itt állt. 1864–65-ben felépült a Pálmaház, 1893-ban pedig az országban ma is egyedülálló Victoria-ház. A kert Molnár Ferenc tolla által vált halhatatlanná, a Pál utcai fiúk itt rejtőztek el a vörösingesek elől. A regényből ismert harang mind a mai napig megkondul zárás előtt.
Az ELTE botanikus kertje 2021-ben ünnepelte megalapításának 250. évfordulóját. Igazgatója hosszú ideje Orlóci László, akinek munkáját a jubileum évében a Magyar Érdemrend lovagkeresztje kitüntetéssel ismerték el, ugyanakkor Az Év kertésze díjat is neki ítélték.
A Füvészkert a szabolcsi almatermesztés hagyománya, a székely himnusz és a hetési férfi és női viselet mellett került be a Magyar Értéktárba, a hungarikumok "előszobájába".
Forrás: elte.hu, és fuvészkert.org
Megjegyzések0
Nincs jogosultsága a megtekintéshez, illetve megjegyzés írásához.Kérjük, jelentkezzen be.
Javasolt cikkek