Vissza a hírekhez
Következő cikk
Korábbi cikk

Folytatódnak az ELTE-NFI Egyetemi Filmklub alkalmai

Hírek

-

2023.02.23

A tavaszi félévben is folytatódnak a beszélgetéssel egybekötött filmvetítések. A programok célja, hogy az egyetemisták megismerjék a magyar filmművészet ikonikus darabjait, és a beszélgetések során elmélyíthessék az adott alkotás üzenetét.

A vetítések után vendégeink filmtörténészek, forgatókönyvírók, színészek, filmkészítők vagy a film által feldolgozott téma egyéb területről érkező szakértői. Az alkalmakra az ELTE minden karáról várjuk az  az ELTE alumnusait is. A részletes program:

Március 1.: Emberek a havason (Szőts István filmje, 1941)
Csutak Gergő favágó (Görbe János) feleségével (Szellay Alice) és újszülött kisfiával (Ferenczi Péterke) fent él az erdélyi havasok háborítatlan világában, amikor megérkeznek a fakitermelő részvénytársaság emberei. Vezetőjük szemet vet Annára, Gergő feleségére, ezért munkát ajánl a férfinek. Egy nap, a férj távollétét kihasználva, megkörnyékezi a nőt, aki menekülés közben szakadékba zuhan, és súlyosan megsérül. Gergő mindent megtesz Anna gyógyulásáért, de a bosszúról sem mond le. Szőts István 1941-es fekete-fehér filmje nem csak magyar viszonylatban, de a nemzetközi filmes trendeket illetően is úttörőnek számított. Hazai bemutatójakor értetlenség és fanyalgás fogadta, az 1942-es Velencei Filmfesztiválon ellenben odaítélték neki a „legművészibb filmnek” járó díjat, a formálódó olasz neorealizmus alkotói pedig előfutárukként ünnepelték. A film számos alkotót inspirált Gaál Istvántól, Sára Sándortól, Kósa Ferenctől Jancsó Miklóson és Makk Károlyon át Bereményi Gézáig.

Március 8.: Szamárköhögés (Gárdos Péter filmje, 1986)
Az 1956-os forradalom a gyerekek szemén keresztül, Woody Allen-i humorral elmesélve. Az 1956-os forradalommal hallatlanul izgalmas időszak köszönt be a gyerekek életében. Iskolába menniük nem kell, a felnőttek pedig megbolondulnak: a papa megpofoz valakit, pizsamában szteppel, és levelet fogalmaz Hruscsovnak, a nagymama pedig átlőtt kenyérrel tér haza. Törőcsik Mari, Garas Dezső, Hernádi Judit hármasa a gyerekszínészekkel kiegészülve teszik felejthetetlenné ezt az alkotást.

Március 22.: Toxikoma (Herendi Gábor filmje, 2021)
Szabó Győző színművész azonos című önéletrajzi írásán alapuló film, mely a két főhős, a rendszeresen drogot használó alfahím (Szabó Győző szerepében Molnár Áron) és az istent játszó pszichiáter (Csernus Imre szerepében Bányai Kelemen Barna) egymásnak feszüléséről és baráttá válásáról szól. A könyv a népszerű színész életének legnehezebb éveit eleveníti fel, egy hosszú évekig tartó drogos zuhanást, melynek végén minden szétesik Győző körül, aki végül rászánja magát az elvonókúrára. Itt találkozik Csernus doktorral, s innen indul a film, ami azt az ego harcot mutatja be, ami a két domináns férfi között zajlott a pszichiátrián.

Április 12.: Blokád (Tősér Ádám filmje, 2022)
A Blokád című filmben Antall József alig fél évvel beiktatása után élete legnehezebb próbatételével találja szemben magát. Taxisok tüntetnek az Országháznál a drasztikus benzináremelés ellen. A demokráciából hamar kiábrándulva blokád alá vonják a várost, majd hamarosan az egész országot. Az ellenzék melléjük áll és forradalomra buzdít. A köztársasági elnök, a sajtó, a közhangulat velük szimpatizál, a karhatalom pedig magára hagyja a népszerűtlen intézkedések miatt népszerűtlen kormányt. Antall József, az egykori 56-os forradalmár hirtelen a barikád másik oldalán találja magát. Magára maradtan, frissen műtve, egy kórteremben. Mit tegyen, hogyan, milyen eszközökkel lesz képest ezt a helyzetet megoldani?
A film nemcsak a taxisblokád négy napjának krónikája: a kulisszák mögötti küzdelmekbe, alkukba, és a válságot kezelő, a demokráciáért küzdő miniszterelnök magánéletébe enged bepillantást.

Április 19.: Ripacsok (Sándor Pál filmje, 1981)
Stock Ede és Salamon András két régi jó barát. Közös kabarészámukkal évek óta nagy sikert aratnak. A szilveszteri tévés közvetítésben való részvétel mindkettőjüknek nagyon fontos. Az egész ország előtt elénekelhetik közös számukat a háromlábú nadrágban: Egyedül nem megy. András azonban váratlanul lecseréli Edét egy fiatal táncosnőre. Ezért a két barát ellenséggé válik.

Május 3.: Nincs parancs! (Szalay Péter dokumentumfilmje, 2020)
Bella Árpád és Harald Jäger határőr alezredesek kísértetiesen hasonló története. Bella Árpád hatáskörét túllépve átengedte a keletnémet tömeget a magyar-osztrák határon és Harald Jäger hasonlóan cselekedett a Berlini Falnál, amikor puskalövés nélkül kelet-berlinieket engedett Nyugatra. A két határnyitás stációit járjuk végig a történet szereplőivel. Ők azok, akiket a regnáló hatalom – konkrét parancs nélkül – sorsukra hagyott. Választaniuk kellett a több évtizedes gyakorlat, a hatalom által elvárt kegyetlen tűzparancs betartása, vagy a saját emberségük diktálta békés megoldás között. Az adott történelmi pillanatban, mindkét parancsnok a határ megnyitása, az emberek átengedése mellett döntött, megelőzve ezzel egy véres konfliktus lehetőségét. Bátor fellépésükkel felgyorsították a 20. század végi történelmi események menetét és megakadályozták egy tömeges tragédia bekövetkeztét.

Május 10.: Akik maradtak (Tóth Barnabás filmje, 2019)
A negyvenes éveiben járó nőgyógyász, Aldó (Hajduk Károly) és a cserfes kamaszlány, Klára (Szőke Abigél) magára marad a második világháború után, miután elveszítik a családjukat a holokausztban. Mély barátság, különleges pótapa–lánya kapcsolat szövődik közöttük, de a környezetük a korkülönbség miatt ezt nem nézi jó szemmel. A háttérben közben kibontakozik az ötvenes évek vörösterrorja. Az Akik maradtak túllép a holokausztfilmek bevett toposzain, amikor a borzalmak helyett a gyógyulás folyamatára fókuszál.

Május 24.: Hyppolit, a lakáj (Székely István filmje, 1931)
A megunhatatlan komédia a magyar filmtörténet második hangosfilmes alkotása. Az óbudai miliőben játszódó, az urak és háztartási alkalmazottak világát bemutató film azonnal megtalálta az utat a nézők szívéhez. Az egyik legismertebb és legtöbbet vetített alapdarab, az egész magyar mozgóképtörténet egyik legnagyobb közönségsikere. Főszereplők: Csortos Gyula, Kabos Gyula, Haraszti Mici, Fenyvessy Éva, Jávor Pál, Góth Sándor.

A vetítések helyszíne: ELTE ÁJK, 1053 Budapest, Egyetem tér 1-3., A/1 gyakorló (földszint, ruhatár melletti folyosó)

A részvétel regisztrációhoz kötött, a részvételi szándék jelzését a Filmklub vezetőjének, dr. Rácz Annának kérjük megküldeni, az anna.racz@ajk.elte.hu címre.

kedvel
175 megtekintéss megtekinté
Ossza meg

Megjegyzések0

Megtekintéshez, vagy megjegyzés hozzáadásához kérjük, jelentkezzen be!

Javasolt cikkek

Hírek

ELTE has contributed to whitepaper on “European Vision for the 6G Network Ecosystem”

AI

Alumni International

17 január

Hírek

Egykori BTK-s hallgató a Forbes új főszerkesztője

egy tag profilképe

Bölcsészettudományi Kar ELTE

17 január

Hírek

ELTE Assistant Professor Yoshikazu Nagai Appointed as Deputy Spokesperson of the NA61/SHINE Experiment

AI

Alumni International

06 január