Vissza a hírekhez
Következő cikk
Korábbi cikk

Felavatták Csapody Vera emlékművét a Füvészkertben

Hírek

-

2024.06.05

Csapody Vera (TTK 1913), az első magyar botanikusnő munkássága előtt tisztelgő, interaktív köztéri műalkotást avattak 2024. június 3-án az ELTE Füvészkert bejáratánál. 

Csapody Vera (1890-1985) 1908-ban külön engedéllyel iratkozott be a budapesti Pázmány Péter Tudományegyetem (mai Eötvös Loránd Tudományegyetem) matematika-fizika szakára, ahol 1913-ban szerzett diplomát. Ezzel vélhetően az első 10 nő között van, aki Egyetemünkön, ill. annak jogelődjén végzett. Ezt követően rövid ideig az egyetem fizika tanszékén gyakornokoskodott, majd a Sacre Coeur Sophianum katolikus leánygimnáziumban tanított több mint három évtizeden át. Az utolsó 10 évben a gimnázium igazgatója volt. 1950-ben a Természettudományi Múzeum Növénytárának alkalmazás nélküli dolgozója, majd muzeológusa, később tudományos főmunkatársa lett. 

Édesapja és festő nagybátyja biztatására kezdett el rajzolni-festeni, növényrajzoló tehetséget Jávorka Sándor Kossuth-díjas botanikus egy akvarelljeiből készült kiállításon ismerte fel, és felkérte készülő könyve illusztrálására. Ezt követően 40 évig dolgoztak együtt. Nevükhöz kötődik többek között a A magyar flóra képekben. Iconographia Florae Hungaricae, valamint a Erdő-mező virágai. A magyar flóra színes kis atlasza és a Kerti virágaink. Közép-Európai dísznövények színes atlasza. 1932-ben „Mediterrán elemek a magyar flórában” című dolgozatával doktori fokozatot szerzett a szegedi Magyar Királyi Ferenc József Tudományegyetemen. 

Élete során számtalan, tudományos igényű növényrajzot készített nem csak magyarországi, hanem az egész Kárpát-medencéből gyűjtött növényekről. Neve a nemzetközi botanikában is ismert, emellett több díjjal is elismerték munkásságát.

Mivel élete nagy részében a VIII. kerületben, a Baross utca 4. szám alatt lakott és alkotott, ezért a tevékenységének emléket állító köztéri műalkotás elkészítésére két évvel ezelőtt nyílt pályázatot írt ki a Józsefvárosi Önkormányzat. Ezt Kálmán Mátyás és Czingáli Zoltán közös koncepciója nyerte el: egy részletes növényillusztrációkból álló interaktív mozaikkép, amely Csapody Verát ábrázolja. A képkeret két oldalán két tárcsát helyeztek el, amivel egy nagyítót lehet mozgatni, hogy az egyes festmények részleteit közelebbről is meg lehessen csodálni.


Forrás: hazipatika.comwikipedia.org

Felhasznált fotó: Telenkó Zsombor - Józsefvárosi Önkormányzat

Megjegyzések0

Megtekintéshez, vagy megjegyzés hozzáadásához kérjük, jelentkezzen be!

Javasolt cikkek

Hírek

Bél Mátyás Neolatin Műhely könyvbemutatója

egy tag profilképe

ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár

11 április

Hírek

Gender inequality in British East and West Africa

AI

Alumni International

09 április

Hírek

Hidden Histories of Social Reform in Early 20th-Century Poland

AI

Alumni International

09 április