ELTE Sikerek: Bányai Éva
1053 BUDAPEST Egyetem tér 1-3. 1053 BUDAPEST
Térkép megtekintése
Az Egyetem hírneves volt hallgatói beszélnek munkásságukról és jelen törekvéseikről, ELTE-s kötődéseikről, valamint sikerről, értékekről és karrierépítésről azon az előadás-sorozaton, amelyet ELTE Sikerek címmel rendez az ELTE Alumni Központ. Előadónk Bányai Éva pszichológus, hipnózis kutató. A helyszíni gyülekező során, 18 órától Szakács Zoltán (TTK, ’98, ’06) zongoramuzsikáját hallgathatjuk: Mozart, Beethoven, Brahms, Chopin, valamint jazz standard is felcsendül majd.
Dr. Bányai Éva (BTK '66) Széchenyi-díjas pszichológus, professor emeritus az ELTE PPK Affektív Pszichológia Tanszékén. 1966-ban szerzett pszichológusi, valamint magyar nyelv és irodalom szakos középiskolai tanári diplomát az ELTE BTK-n, majd az MTA Pszichológiai Intézetének (később az ELTE TTK Összehasonlító Élettani Tanszékének) munkatársaként 1970-től 15 évig Ádám György professzor kutatócsoportjában, később az újonnan alakult Kísérleti Pszichológiai (ma Affektív Pszichológia) tanszéken máig hipnóziskutatással foglalkozik. Munkája eredményeként több olyan elméleti áttörést sikerült elérnie, aminek a hipnózis gyakorlati, gyógyító alkalmazásában is fontos szerepe van. Ezért a világon első nőként elnökké választották előbb az Európai, majd a Nemzetközi Hipnózis Társaságban, és e társaságok legrangosabb kitüntetései mellett 2019-ben a legrégebben folyamatosan működő amerikai hipnózis egyesülettől „Élő Emberi Kincs” kitüntetést is kapott.
„Szabad út egy „tiltott” témának az ELTE-n: fél évszázadom a hipnóziskutatásban” című előadásában elmondja, hogyan sikerült elérnie, hogy 7 éves korától meglévő hipnózis iránti érdeklődése kielégítése érdekében kutathassa ezt a hazánkban a fasizmussal összekapcsolt, és ezért az 1960-as években szinte „tiltott” kategóriába sorolt eljárást. Megemlékezik Ádám György professzor (néhány évig az ELTE rektora) szerepéről, aki remek tudománypolitikai érzékkel megtalálta azt a hivatalosan elfogadható – pavlovi – terminológiát, ami szabad utat nyitott Bányai Éva számára a hipnózis komplex eszközökkel történő kutatásához: E kutatások gyökeresen új eredményeinek és pozitív nemzetközi visszhangjának fontos szerepe volt a hipnózis módszerének hazai rehabilitációjában, nemcsak a kutatás, hanem a gyakorlati – teljesítményfokozó és gyógyító – alkalmazás területén is.
Üzenete az ELTE-s diplomásoknak:
"„Az én vezérem bensőmből vezérel!” és „Nincs alku – én hadd legyek boldog!” Ezek a József Attila-i sorok fejezik ki leghívebben életemnek azt a két alapelvét, ami sok nehéz – gyakran reménytelennek tűnő – helyzeten átsegített. Ezek az elvek késztettek arra, hogy fiatal pszichológusként ne adjam fel a hipnózis iránt gyerekkororomban felébredő kíváncsiságom kielégítésének lehetőségéért vívott küzdelmet, és később átvészeljem azokat a nehéz éveket, amikor szinte légüres térben éreztem magam, mert nyugati útlevelem bevonása miatt nem konzultálhattam azokkal a külföldi kollégákkal, akikkel meg tudtam volna beszélni kutatásaim eredményeit, amik a hipnózis új szemléletének kialakulásához vezettek.
Azt szoktam mondani a tanítványaimnak, hogy kövessék kutató kíváncsiságukat, tartsanak ki a belső meggyőződésük mellett – és akkor előbb vagy utóbb sikerül megvalósítaniuk az álmaikat, ami boldoggá teszi őket."
Időpont: 2022. október 19. 18:30
Helyszín: 1053 Budapest, Egyetem tér 1-3.
A rendezvény ingyenes, és regisztrációhoz kötött (ld. a plakát alatti gombot). Az előadásra helyszíni- és online részvételre jogosító jegy is foglalható. Utóbbi linkjét a regisztrált érdeklődők az előadás előtti napon kapják meg emailben (utólag is megtekinthető).
Beszámolók a korábbi előadásokról: Lovász László, Tölgyessy Péter, Persányi Miklós, Nagy Tímea, Lackfi János, Béres József, Barabási Albert-László, Freund Tamás, Winkler Márta, Bojár Gábor, Stumpf István, Spiró György, Kolosi Tamás,Tardos Éva, Pléh Csaba, Prószéky Gábor, Hamar Dániel, Romsics Ignác és Jakab Zsuzsanna, Obádovics J. Gyula
Javasolt események