Back to news
Next article
Previous article

Beszámoló - 200 év a látás- és hallássérültek pedagógiájában: Múlt, jelen, jövő

-

Bárczi Alumni Tagozat

Report

-

11.04.2024

Sorry, this content is not available in English

A Bárczi(Gyógy)tea első előadását a 2024/2025-ös, jubileumi tanévben a Hallássérült Személyek Pedagógiája és Rehabilitációja Szakcsoport tartotta meg a Látássérültek Pedagógiája Szakiránnyal közösen.


Az előadássorozat XI. évadának támogatója idén is az ELTE Alumni Központ és az NKA, mely támogatást ezúton is köszönünk. Perlusz Andrea a sorozat házigazdájának megnyitója után Balogh-Kátai Judit az Alumni Központ munkatársa köszöntötte a szép számú közönséget személyesen és az online térben is rövid tájékoztatást adva az Alumni Központ célkitűzéseiről, programjairól.


Az első előadás a „Halló, halló, figyelem!” –  A hallássérült személyek pedagógiájának és rehabilitációjának történeti fejlődése és jövőképe címet viselte. A gyógypedagógusképzés 125. évfordulója apropóján áttekintettük, hogy honnan indult a Szakterület, milyen mérföldkövek voltak és hova tart a szakemberképzés. Az előadás főbb részei a következők voltak:

  • A hallássérült populáció legfontosabb jellemzői, heterogén igények és szükségletek
  • A szakirány munkájának orvosi, pedagógiai/gyógypedagógiai, kulturális antropológiai, és emberi jogi megközelítései
  • Hallássérült gyermekek gyógypedagógiájának története
  • A hallássérülés diagnosztikájának és a hallásjavítás technikai lehetőségeinek fejlődése
  • Hallássérült kisgyermekek korai intervenciója
  • Hallássérült gyermekek integrált nevelése
  • A „Semmit rólunk nélkülünk!” elv érvényesítése a Szakcsoport oktatási gyakorlatában
  • Felnőtt hallássérült személyek gyógypedagógiai támogatásához kapcsolódó kurzus és terepgyakorlat, jelnyelvi oktatás a Bárczin jelnyelvhasználó oktatókkal

A rendezvényen érintett hallássérült emberek, régi kollégák, hallgatók és a Szakcsoport minden tagja részt vett (Báder Melinda, Bodorné dr. Németh Tünde, Keresztessy Éva, dr. Loványi Eszter, Lukács Szandra, dr. habil. Perlusz Andrea, Sós Ilka). Az infokommunikációs akadálymentesítést jelnyelvi- illetve írótolmácsok biztosították. 



A Látássérültek Pedagógiája Szakirány oktatói Az elmúlt 200 év, a jelen és a jövő – 200 éves a látássérült gyermekek magyarországi intézményes nevelése-oktatása című előadásukkal bekapcsolódtak a látássérült gyermekek intézményes nevelése kétszázadik évfordulójának ünneplésébe. Dr. Pajor Emese az előadás elején bemutatta a látássérülés nemzetközi és hazai definícióit, ismertette a prevalencia adatokat, majd vázolta a vak gyermekek magyarországi intézményes nevelés-oktatásának kialakulását, mely a gyengénlátó tanulók speciális nevelését-oktatását is előkészítette, illetve segítette.

Dr. Gombás Judit bemutatta a Braille eszközök fejlődését és jelentőségét – a Braille táblától a Braille kijelzőig -, hangsúlyozva, hogy a Braille-írás és olvasás alapvetően szükséges kultúrtechnikai ismeret, mely nem csupán az olvasás élményét adja, de elengedhetetlen tudás a helyesírás és az idegen nyelvek elsajátításához is. Felvillantásra került, hogy a gyógypedagógiai szaktudás mellett hogyan járul hozzá a technológia a látássérült gyermekek, és élethosszig a látássérült személyek tanulásához és mindennapjaihoz. Mivel a technológia korábban ismeretlen, és sokáig elképzelhetetlen változásokat hoz a látássérült személyek életébe - hiszen a mesterséges intelligencia mára az élet minden területén (tanulás, munkavégzés, szabadidő, önellátás stb.) segíti a látássérült személyek információszerzését és minél önállóbb életvezetését -, az előadás utolsó részében megismerkedhettünk a mesterséges intelligencia szakterületünkön való félreértelmezésével és bepillantást nyerhettünk a látássérült személyek életét támogató AI nyújtotta lehetőségekbe. Dr. Gombás Judit kiemelten a Be My Eyes applikációt mutatta be, két, saját készítésű videóval szemléltetve, mely az alkalmazást ismertette működés közben. Az érdeklődők soraiban örömmel üdvözöltük a szakterület volt és jelenlegi oktatóit, intézményvezetőit, szakembereit, valamint a hallgatókat.


Következő alkalmunk: 2024. november 7. 16.00-18.00-ig
 Helyszín: 1097. Budapest, Ecseri út 3. A ép. II / 202-es terem


 Előadás címe: Gyógypedagógiai Pszichológiai Intézet: Múlt, jelen és jövő


Részletek a Kari és Alumni tagozati oldalon is olvashatóak.


Köszönjük a támogatást:

Örök diákjait az ELTE Alma Mater visszavárja! 


Like
116 Views Visits
Share it on

Comments0

Please log in to see or add a comment

Suggested Articles

Report

Kampányok és támogatások 2024

profile photo of a member

Alumni Központ

December 11

Report

Magyar Tudomány Ünnepe a Bárczin

profile photo of a member

Alumni Központ

December 10

Report

Egyetem megnyitja kapuit: Ásványtár

profile photo of a member

Alumni Központ

December 09