Az ELTE Római Jogi és Összehasonlító Jogtörténeti Tanszékének professor emeritusa, Hamza Gábor (ÁJK '72) október 18-án, a Budapesti Ügyvédi Kamara klubtermében vehette át a kitüntető jelvényt és emlékplakettet a jogászi hivatás példaszerű gyakorlásának elismeréseként.
Az akadémikus professzor laudációjában többek között elhangzott, hogy a magyar jogi felsőoktatás és tudományos közélet egyik legelismertebb, legnagyobb hatású képviselője. Széchenyi-díjas tudós, az MTA rendes tagja, az akadémiai közéletnek, a tudományszervezésnek is jeles képviselője. A Magyar Akkreditációs Bizottság társadalomtudományi alelnöke, a Jogi Bizottság elnöke. Évtizedeken keresztül jogászgenerációkat oktatott a jogi gondolkodás alapjainak elsajátítására, ösztönzött a római jog máig tovább élő elveinek és intézményeinek megértésére, a magánjog történeti gyökereinek, azok egyetemes érvényének, aktualitásnak igazolására, a jog tiszteletére. Tudományos munkásságával példátlanul széles körű nemzetközi ismertséget és elismertséget vívott ki. Mostani, Deák Ferenc-díjjal történő elismerésének külön aktualitást ad az a hézagpótló munkája, amely a magyar tudósok, akadémikusok életpályáját kutatja és örökíti meg, jelentős példaképeket állítva a leendő jogtudósok elé is.
Az ünnepségen adták át Nagy Mariannának, az ELTE Alkotmányjogi Tanszék és a Közigazgatási Jogi Tanszék vezetőjének 2020-as Deák Ferenc-díját is.
A 2021. év további díjazottjai: Balsai István volt alkotmánybíró, Keresztes Imre, a Központi Nyomozó Főügyészség főügyésze, Tóth László ügyvéd, a Vas Megyei Ügyvédi Kamara elnöke, Parti Tamás közjegyző, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara elnökhelyettese, a Budapesti Közjegyzői Kamara elnöke és Kiss László professor emeritus, volt alkotmánybíró.
Az ELTE ÁJK korábbi Deák Ferenc-díjasai
Forrás: elte.hu
Felhasznált kép: mta.hu
Megjegyzések0
Megtekintéshez, vagy megjegyzés hozzáadásához kérjük, jelentkezzen be!
Javasolt cikkek