Back to news
Next article
Previous article

Interjú Radics Kornéliával (TTK '97, '99, '04)

News

-

10.22.2021

Sorry, this content is not available in English

Dr. Radics Kornélia meteorológus 2013 novembere óta vezeti elnökként az Országos Meteorológiai Szolgálatot. Az 1973-ban Nagykanizsán született szakember az ELTE-n szerzett először meteorológus, majd csillagász diplomát. PhD-fokozatát szintén az ELTE-n szerezte, 2004-ben. Az alábbi interjúban az index.hu kérdéseire válaszol:

"Magyarországon eddig miért nem szabályozták a meteorológiai tevékenységet?

Az utóbbi időben megszaporodtak a szolgáltatók, az állami fenntartású OMSZ mellett egyre több magánmeteorológiai cég jelenik meg a piacon, akik – hangsúlyozom – fontosak és nagyon hasznos feladatot végeznek. A tevékenységüket azonban ideje volt egy picit kordában tartani. Nagyságrendileg hat év kemény munka és rengeteg egyeztetés előzte meg, hogy mára kormányrendelet született a meteorológiai tevékenységről. A Magyarországon is egyre intenzívebben tapasztalható globális felmelegedést kísérő klímaváltozás arra sarkallt bennünket, szakembereket, valamint a döntéshozókat is felébresztette, hogy ideje komolyabban készülnünk az itthon is egyre sűrűbben tapasztalható szélsőségesebb időjárási jelenségekre. Hiszen ennek nem kisebb a tétje, mint az élet- és a vagyonvédelem.

Ezek szerint a meteorológiai jelentések és előrejelzések világa eddig lényegében préri volt?

Ez így igaz. Nem túlzás azt állítani, hogy kellően hiteles, precíz méréshez szükséges, folyamatosan kalibrált és ellenőrzött eszközökkel ma itthon egyedül az OMSZ rendelkezik. Plusz egyéb államigazgatási szervek, mint például az Országos Vízügyi Főigazgatóság vagy a katonai meteorológiai szolgálat. Ezzel szemben a magánmeteorológiai cégek a piacról könnyebben beszerezhető, sok esetben nem megfelelően telepített, kevésbé pontos műszerekkel és technológiával mérnek. Amivel az átlaglakosság szempontjából nincs is probléma, amíg hétköznapi időjárás-előrejelzésről beszélünk.

Mert mi történik, ha fél vagy egy fokot tévedünk?

Kit zavar, hogy ma reggel 12 vagy 13 fok volt? Amikor a magánszolgáltató és az OMSZ pontosságát hasonlítom össze, egyébként is legfeljebb tizedfokosak a mérési különbségek. Ezeknek az eltéréseknek azonban már igen nagy a jelentőségük, amikor a mérési adatainkkal a klímaváltozás mértékét akarjuk meghatározni."

Teljes interjú itt olvasható

Forrás és kép forrása: index.hu

Like
359 Views Visits
Share it on

Comments0

Please log in to see or add a comment

Suggested Articles

News

ELTE has contributed to whitepaper on “European Vision for the 6G Network Ecosystem”

AI

Alumni International

January 17

News

Egykori BTK-s hallgató a Forbes új főszerkesztője

profile photo of a member

Bölcsészettudományi Kar ELTE

January 17

News

ELTE Assistant Professor Yoshikazu Nagai Appointed as Deputy Spokesperson of the NA61/SHINE Experiment

AI

Alumni International

January 06