Back to news
Next article
Previous article

Interjú Fehér Györggyel (BTK '75), a Magyar Mezőgazdasági Múzeum korábbi főigazgatójával

News

-

02.09.2022

Sorry, this content is not available in English

Fehér György (BTK '75) történész, egyetemi tanár, 1993 és 2014 között a Magyar Mezőgazdasági Múzeum főigazgatója, számos kötet és tanulmány szerzője. Hogyan emlékszik vissza egyetemi éveire? Alumnusunkkal tanítványa, Kárbin Ákos készített interjút életútjáról és jövőbeni terveiről az ujkor.hu-nak. Alább a vele készült cikk egy részletét olvashatják.

"Hogyan emlékszel vissza az egyetemi éveidre?

Az egyetemei tanulmányaimat 1970 szeptemberében kezdtem meg, azonban a német szakot csak két évig folytattam. A német nagyon sok időmet elvette, és nem kifejezetten voltam sikeres. Majd később felvettem a muzeológia szakot, amely akkor egy újra induló C szak volt. Itt legalább annyit tanultam történelemből, mint a történelem szakos hallgatóként történelem szakon. Rengeteg történelmi tárgyat kellett hallgatni, emellett néprajzot, szociológiát. Példának okáért Lederer Emmának voltam a tanítványa, aki fantasztikus világot mutatott be nekünk. A lakására jártunk órára, ahol megismerhettünk egy polgári zsidó származású értelmiségit, sőt német lapokat olvashattunk, például a Neue Züricher Zeitungot. A ’70-es évek elején nem igazán lehetett ezekhez hozzájutni. Egészen különleges világ volt.

Kik voltak azok az oktatók, akik hatást gyakoroltak rád?

En bloc az egyetemen nagy személyiségek és nevek oktattak, így a teljesség igénye nélkül kiemelem Hahn Istvánt, Komoróczy Gézát, Sinkovits Istvánt, Unger Mátyást, de Szabad Györgyöt sem lehet kihagyni a felsorolásból. Érdekes módon az új- és jelenkori magyar történelem nem érdekelt akkor a legjobban, de kiemelném még Salgó Lászlót, aki korábban diplomata volt. Jártam Andics Erzsébethez is, de akkor már más volt a szerepe, mint 1956 előtt. Molnár József a Segédtudományok Tanszékről kiváló tanár volt, aki sajnos korán meghalt. Csatári Dániel is nagy hatást gyakorolt ránk. Nem voltam célirányos és nem is törekedtem arra, hogy valaki kedvenc tanítványa legyek. Nem érdekelt, hogy milyen jegyet adtak, ami tetszett és érdekelt azt megtanultam, és sokat olvastam.

Úgy tudom, hogy az egyetemi éveid alatt kollégista voltál és az ELTE budaörsi kollégiumában laktál. Mit jelentett ez a miliő akkor egy fiatalnak? Hogyan érezted ott magad?

Tankörtársaim és kollégiumi társaim alakítottak, akikkel az újonnan átadott budaörsi kollégiumban laktam. Nagyon sokszínű társaság jött össze, mivel nemcsak TTK-sok, jogászok, számviteli főiskolások, gyógypedagógusok, hanem művészeti iskolások, képzőművészti főiskolások, iparművészeti és – ami megint egy nagy élmény, hogy – rengeteg külföldi hallgató lakott ott egy kis mikrovilágot alkotva. Nagyon okos és művelt baráti társaságom volt, akikkel sokat beszélgettünk, sportoltunk, az egyetem után még tíz évvel is együtt fociztunk. Itt kinyílt a világ és szabad élet volt. Mindenki tudta azt, hogy az egyetem befejezését követően nem leszünk munkanélküliek."

Teljes interjú és forrás


Felhasznált kép: habsburg.org.hu

Like
295 Views Visits
Share it on

Comments0

Please log in to see or add a comment

Suggested Articles

News

For the third time, ELTE has supported its outstanding researchers.

AI

Alumni International

December 20

News

Már a 65. tehetséget támogatja az ELTE Alumni Alapítvány

profile photo of a member

Alumni Központ

December 11

News

Válogatás a főbb híreinkből, cikkeinkből - 2024.

profile photo of a member

Alumni Központ

December 11