Back to news
Next article
Previous article

ELTE Sikerek Veled: A filmesek világa

Report

-

10.14.2024

Sorry, this content is not available in English

Az ELTE Sikerek Veled beszélgetéssorozat "A filmesek világa" című alkalmára 2024. október 8-án este került sor az ELTE BTK Kari Tanácstermében. A nagy népszerűségnek örvendő eseményen Balázs Ádám, Huszárik Kata, Reisz Gábor és Temple Réka beszélgetett arról, hogyan kerültek a filmkészítés világába, milyen eredményeket értek el eddig, és hogy hogyan segítette őket mindezekben az Alma Mater. Az ELTE Alumni Központ jelen sorozatának legújabb epizódja a Bölcsészettudományi Kar, ill. annak Alumni Tagozata aktív közreműködésével valósult meg. 

Az eseményt ezúttal is Balogh-Kátai Judit, az ELTE Alumni Központ munkatársa nyitotta meg, aki üdvözölte a megjelenteket és röviden ismertette a beszélgetés résztvevőit, egyúttal felhívta a figyelmet az alkalom különleges voltára - ti. ezúttal az összes meghívott vendég egykori bölcsészhallgató. Ezt követően átadta a szót az este moderátorának, dr. Rácz Annának, az ELTE-NFI Egyetemi Filmklub vezetőjének, az ÁJK Dékáni Hivatal hivatalvezető-helyettesének.

Rövid bemutatkozást követően megtudhattuk, hogy kinek mi, vagy ki jut eszébe, ha az ELTE szót hallja. Jeles tanáregyéniségek mellett csoporttársak, az akkori egyetem szellemisége, de meghatározó helyszínek is említésre kerültek. Ezután arra terelődött a szó, hogy ki mikor döntötte el, hogy az adott szakmát, vagy hivatást választja. 

Reisz Gábor filmrendező (BTK) a Testnevelési Főiskolán töltött időszak alatt, a Svachulay György által tartott filozófia-esztétika órán tapasztalta meg először, hogy teljesen másképp beszélnek filmekről, mint ahogyan ő gondolkodott róluk és ez megerősítette őt abban az elhatározásában, hogy ezzel akar foglalkozni. Mindezt azonban nem volt egyszerű a környezetével elfogadtatni. Ehhez kapcsolódva Huszárik Kata színművésznő (BTK '24) elmondta, hogy az ELTE Radnóti Miklós Gimnáziumban ő is járt filmklubra, emellett ő mindig is nagyon szeretett olvasni, a könyvek kijáratot jelentettek számára önmaga létezéséből. Noha édesapja filmrendező, édesanyja színész, nem biztatták őt a színészi pályára, így sokáig nem is gondolkodott ezen. Ráadásul, ahogy ő fogalmaz: "Én egy olyan színész vagyok, aki tulajdonképpen nem szereti, ha nézik." Aztán amikor édesanyjával egyszer elment Gyulára nyáron a várszínházba és végigülte a próbafolyamatot, megpecsételődött a sorsa. 

Temple Réka producer (BTK '98) gyerekszínészként kezdte, majd egyetem alatt franciát tanított, ill. tolmácsolt, fordított. Ekkor került kapcsolatba egy francia rajzfilmrendezővel, akivel az összes munkafolyamatot együtt élték meg, így szeretett bele ebbe a szakmába. Ezzel szemben Balázs Ádám filmzeneszerző (BTK '97) zenész családban nőtt fel, így nagyon fiatalon belelátott a filmes és zenei világba, de szülei nem erőltették ebbe az irányba. Gimnáziumban már zenekarban játszott és színdarabokat írt, ill. 13 éves kora óta rengeteg filmet kölcsönzött a közeli videótékából. Ezt a kettőt igyekezett összeegyeztetni és "... valahogy így a dráma és a zene kapcsolata az volt az, ami engem mindig megfogott."

Ezt követően szóba került Temple Réka és Reisz Gábor külföldön töltött gyermekkora, Balázs Ádám amerikai kötődése, Huszárik Kata külföldi tapasztalata, és ennek hatása az ő pályájukra. Reisz Gábor hangsúlyozta, hogy noha rengeteg filmfesztivál van a világon, van 4 nagy olyan, amelyek hatással lehetnek az emberre és a karrierjére. Legutóbbi filmjük, a Magyarázat mindenre kapcsán élték ezt meg, amely a Velencei Filmfesztivál Orizzonti szekciójában győzedelmeskedett. Úgy gondolja, hogy ennek legjobb hozadéka, hogy így sokkal több lehetőségük lesz a jövőben koprodukcióra. Temple Réka életében meghatározó volt és mind a mai napig meghatározó az Egyiptomban és Szíriában töltött időszak, az ottani kultúra megtapasztalása és a francia nyelvvel való kapcsolat. Amikor Balázs Ádám Amerikába került, nagyon hamar felélte a szüleitől erre a célra kapott hozzájárulást, és elkezdett keményen dolgozni, de megtapasztalta, hogy abból a kevésből, amije van, ott kint New Yorkban abból is lehet úgy építkezni kulturálisan, hogy mindig megtalálta a helyét. Később kalandos úton az HBO-nál kezdett dolgozni zeneszerzőként, ahol az arculatért volt felelős sok éven át.

Az este folyamán megtudhattuk továbbá, hogy ki mit köszönhet az Eötvös Loránd Tudományegyetemnek, kinek mit tett hozzá az Alma Mater a pályájához; kinek milyen tapasztalatai vannak a tanítással kapcsolatban; illetve szakmának, vagy hivatásnak tekintik azt, amivel foglalkoznak. 

Végezetül a közönség részéröl több érdekes kérdés is elhangzott, melyek után Balogh-Kátai Judit megköszönte a tartalmas beszélgetést és felhívta a figyelmet nemes célkitűzésükre, mely szerint az ELTE Alumni Alapítvány évek óta támogatja a tehetséges, anyagilag rászoruló hallgatók külföldi tanulmányútját az ELTE Alumni Ösztöndíj révén. Eleddig a volt hallgatók összefogásának is hála több mint 60 hallgatót segíthettek Erasmus útja megvalósításában. Az ösztöndíj alap újbóli feltöltéséhez egész évben várják a jószívű adományokat - azoktól is, akiknek az ingyenes esemény elnyerte a tetszését (MBH 10300002-10408814-49020010).

Kíváncsi a teljes beszélgetésre? Nézze meg az alábbi videót!  

Esemény

További ESV beszélgetések felvételei

Fotók: Köszönjük Végh Bence (ELTE Online) és Rusznák Gábor (ELTE KMRI) szíves együttműködését!

Kedvet kapott továbbtanulni?

Like
198 Views Visits
Share it on

Comments0

Please log in to see or add a comment

Suggested Articles

Report

Kampányok és támogatások 2024

profile photo of a member

Alumni Központ

December 11

Report

Magyar Tudomány Ünnepe a Bárczin

profile photo of a member

Alumni Központ

December 10

Report

Egyetem megnyitja kapuit: Ásványtár

profile photo of a member

Alumni Központ

December 09