Az ELTE Alumni családfák interjúkban olyan ELTE-s diplomások válaszolnak az ELTE Alumni Központ kérdéseire, akiknek felmenői, és/vagy leszármazottai, egyéb rokonai is ide vagy az ELTE jogelődjeire jártak és így többgenerációs kötődésük van Alma Materükhöz. ELTE Alumni családfa néven indult a korábban meghirdetett Generációk az ELTE-n kérdőívünkre épülő interjúsorozat. A kérdőívre folyamatosan várjuk az újabb válaszokat. 2017 novembere óta több tucatnyi válasz érkezett. Az interjúsorozat kérdéseire ezúttal Banai Zsuzsanna (TTK '65) válaszolt.
Mennyiben befolyásolta egyetem választását / gyermeke egyetem választását az, hogy felmenői vagy Ön az ELTE-re jártak?
Az ELTE TTK vegyész szakán végeztem 1965-ben. Szüleim már az általános iskolában észrevették a kémia iránti érdeklődésemet és a Petrik Lajos vegyipari technikumban végeztem a középiskolát. Az akkori rendszerben a TTK vegyész szakra kémia/írásbeli, szóbeli/, matematika/írásbeli/ és fizika/szóbeli/ volt a felvételi tárgy, amikkel több esélyem volt a felvételre. Csak ezután számított az, hogy az édesanyám is az ELTE elődjén végezte a tanulmányait.
Milyen egyetemi történeteket meséltek Önnek felmenői / Ön milyen egyetemi történetek osztott meg gyermekeivel?
Az édesanyám évfolyamtársai közül többekkel baráti viszonyban maradt, és gyerekkoromban sokszor együtt voltak, voltunk a gyerekeikkel együtt. Közülük is többen kémikusok lettek, sőt többen ELTE-sek, akikkel ma is baráti viszonyban vagyok.
Kikre gondol büszkén az ELTE-n (vagy jogelődjein) végzett híres hallgatók közül?
Elsősorban híres tanáraimra: Kajtár Márton, Kucsmann Árpád, Bruckner Győző, Wolfram Ervin, Gerecs Árpád /édesanyám tanulmányai idején már tanársegéd volt/, Schnerr Anna, Lengyel Sándor, Ruff Imre/diplomamunlkám társ témavezetője/, és még sokan mások.
Híres évfolyamtársaim: Hollósi Miklós Gráf László, Fogarasi Géza az ELTE TTK tanárai
Milyennek ítélte meg az egyetemi életet? Miért szeretett az ELTE-re járni?
Az egyetemi órák és a gyakorlati órák száma elég sok volt. Sok időt töltöttünk együtt. Nagyon jó csapat kovácsolódott össze az évek alatt, akik közül mind a mai napig 54 év után is, 15-20-an rendszeresen - 2 havonta- találkozunk, és megbeszéljük az aktuális sorsainkat, történéseinket.
ELTE-s diplomája megszerzése után hogyan indult neki az életnek, álláskeresésnek? Ki/mi segítette karrierjét?
Még az egyetemi tanulmányaim során un. Társadalmi Ösztöndíjat kaptam a Dunai Kőolajipari Vállalattól /ma a MOL RT. tagja/. Így ott kezdtem el dolgozni. A beruházások csúsztak és a fiatal kezdőknek nehezen volt folyamatos munka. A fiatalos hév továbblépésre ösztönzött és A Műanyagipari Kutató Intézetben kaptam állást, ahol az ösztöndíj visszafizetését átvállalták. 25 évet töltöttem ott, mikor a rendszerváltás elején megindult a kutatóintézetek fennmaradásának nehézsége. Sikerült szakmai területemnek megfelelő munkát kapni az akkor már privatizált BUDALAKK-nál, ahol még tíz évet töltöttem. Már nyugdíjas éveimben részmunkaidőben megtalált egy vállalkozás korábbi témámmal kapcsolatban, ahol még 9 évet dolgoztam.
Az egyetemi évek az életem szinte legszebb évei voltak, hosszú életemre visszagondolva. Nem utolsó sorban élettársam, férjem is évfolyamtársam.
Comments0
Please log in to see or add a comment
Suggested Articles