Back to news
Next article
Previous article

Borhy László lett a Seuso Munkabizottság elnöke

Kitüntetések

-

03.08.2021

Sorry, this content is not available in English
Borhy László (BTK '88) lett a Seuso Munkabizottság elnökeA római kori ezüstkészlet hazakerülésekor, 2014-ben létrehozott Munkabizottság feladata a különleges Seuso-kincs tudományos vizsgálatának koordinálása.

Varga Benedek (BTK '89), a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója, - és az ELTE Alumni Alapítvány kurátora - 2021. február 16-án kelt levelében Baán László (BTK '86), a Szépművészeti Múzeum főigazgatójának és Freund Tamás (TTK '86), a Magyar Tudományos Akadémia elnökének javaslatára az Eötvös Loránd Tudományegyetem rektorát, Borhy László akadémikust, Széchenyi-díjas régészt bízta meg a Seuso Munkacsoport elnöki teendőinek ellátásával.

A Munkacsoport feladata az 1970-es években Magyarországon, a Fejér megyei Kőszárhegyen előkerült, majd illegális úton külföldre csempészett, de a magyar állam által több évtizedes tárgyalássorozat eredményeképpen 2014-ben és 2017-ben visszavásárolt késő római kori ún. Seuso-kincs ezüstedényeinek tudományos vizsgálata. A Magyar Nemzeti Múzeumban őrzött, tizennégy ezüstedényből és az előkerüléskor ezeket magában rejtő rézüstből álló kincs a nevét az ún. vadásztálon található feliraton megnevezett egykori tulajdonosáról, Seusóról kapta. A 70 cm átmérőjű, csaknem 9 kg súlyú tál további érdekessége, hogy feltünteti a Pelso szót, azaz a Balaton római kori nevét. Az edénykészlet darabjai egy ünnepi lakoma magas művészi színvonalon és gazdagon díszített, fényűző kellékei voltak, amelyek között megtalálhatóak a tálaló- illetve tisztálkodáshoz és szépítkezéshez használt edények egyaránt. A pannoniai római uralom kései időszakára, azaz a 4–5. századra keltezhető ezüstedények valamilyen háborús konfliktus idején kerülhettek a földbe.

A kincs hazakerülésekor, azaz 2014-ben létrehozott Seuso Munkabizottság feladata a Seuso-kincs tudományos vizsgálatának koordinálása az ókori műtárgyak gyűjtésével foglalkozó két országos múzeum, a Magyar Nemzeti Múzeum és a Szépművészeti Múzeum, valamint az ELKH (korábban MTA) Földtani és Geokémiai Intézete szakértőinek bevonásával. A tárgyak részletes dokumentálása mellett a Munkacsoport foglalkozik műhely- és attribúciós kérdésekkel, talajmintavétellel és a tárgyak anyagának kutatásával, régészeti és művészettörténeti problémák tisztázásával, valamint a történeti és társadalmi kontextus elemzésével.

Forrás: elte.hu

Like
307 Views Visits
Share it on

Comments0

Please log in to see or add a comment

Suggested Articles

Kitüntetések

Rátz Tanár Úr életműdíj 2024

profile photo of a member

Alumni Központ

December 12

Kitüntetések

Prima Primissima díjat kapott Lajos Józsefné, ELTE Diplomás

profile photo of a member

Alumni Központ

December 09

Kitüntetések

Az Év Ismeretterjesztő Tudósa Díjat és Juhari Zsuzsanna blogdíjat kaptak diplomásaink

profile photo of a member

Alumni Központ

November 26