Beszámoló - Megőrizve megújuló gyógypedagógia
A Bárczi Gyógytea harmadik előadását a 2024/2025-ös, jubileumi tanévben az Általános Gyógypedagógiai Intézet munkatársainak képviseletében dr. Regényi Enikő és Nagyné dr. Schiffer Csilla tartotta.
Az előadássorozat XI. évadának támogatóiként először dr. Perlusz Andrea, a kar tudományos dékánhelyettese, a sorozat házigazdája megköszönte az ELTE Alumni Központ és az NKA támogatását, amelyet a Gyógytea rendezvénysorozat ezen alkalmához is nyújtott, majd köszöntötte a helyszínen és az online térben résztvevő kollégákat. Néhány mondatban beszélt az Alumni Központ törekvéseiről, eseményeiről és célkitűzéseiről.
A két előadó egy előadásban, együtt mutatta be az Általános Gyógypedagógiai Intézet kutatási és oktatási témaköreinek egyikét, a gyógypedagógia alapvetéseit, annak tudományos bázisára, az elmélet és gyakorlat kapcsolatára, alapfogalmaira és azok történetiségére reflektálva.
Az előadás a résztvevőket egy beszélgetésre hívta annak kérdéséről, hogy mi tartja össze a gyógypedagógiát. Ezt egyes történeti jelentőségű gondolatok idézése és egy fa metafora segítségével tette, kifejtve a gyakorlatfókuszú gyógypedagógiai elméletalkotás modelljét, amelynek törzsét az az általános gyógypedagógiai „össztudomány” képzi, amely körvonalazásának igénye már több mint 150 éve felmerült és amely a hazai gyógypedagógus-képzés elméleti bázisául szolgál, és fejlődik, erősödik ebben a funkciójában immár 125 éve. A gyógypedagógia önmeghatározásának és alapfogalmainak változásai között az előadás kiemelt olyan fogalmakat, gondolatokat, célokat, amelyek megőrzése stabil alapokat adhat a gyógypedagógiának a jövőben is.
A rendezvényen az Általános Gyógypedagógiai Intézet munkatársainak minden generációja és az intézet mindegyik szakcsoportja - a művészetterápiás, a pedagógiai és a gyógypedagógia elméleti és történeti szakcsoport - képviseltette magát, valamint a kar minden intézetéből jelen voltak kollégák az előadóteremben és az online térben. Az alkalom jó hangulatú beszélgetéssel zárult, amelyen közösen kerestük a gyógypedagógia szakterületeinek közös jövőjét, az immár a karunk munkatársai által nyújtott teljes képzési spektrum, az alapképzés, a mesterképzés és a doktori képzés színterein.
Az infokommunikációs akadálymentesítést automatikus feliratozással történt.
Köszönjük a támogatást:
Örök diákjait az ELTE Alma Mater visszavárja!
Image gallery3
Comments0
Please log in to see or add a comment
Suggested Articles