Háttér - előzmények
Az Alumni Szervezeten belül, a kari/szakági alumni élettel párhuzamosan, azt kiegészítendő és segítendő indult 2016-ban az összegyetemi alumni célokat tudatosan fejlesztő ELTE Alumni Központ. Törekvéseire jellemző a kifelé történő nyitás, hogy elérhesse, megszólíthassa az ELTE falai közül kikerülteket, továbbá az Egyetem rejtett értékeinek feltárása az alumnusok felé – például valamely karnak több kar diplomásai számára is érdekes személye, eseménye, avagy az Egyetem jeles, szép helyszíne, gyűjteménye, érdekes látnivalója, továbbá az itt tanított nyelvek számossága. A szakmai és összegyetemi alumni események híre jól követhető – a weben és a hírlevelekben egyaránt. Közös nemes cél a tehetséges, anyagilag rászoruló hallgatók támogatása az ELTE Alumni Ösztöndíj révén.
Összefoglaló
Az ülés jelenléttel valósulhatott meg a Tanári Klubban, húsz fő részvételével, az Alumni Tagozatok többségének jelenlétével. Témája a 2021/22 tanév fejleményeinek összefoglalása, és a jelen tanév tervei voltak.
A 2021/22. tanév főbb kihívásai az Alumni közösségi platform és 5 másik közösségi Alumni oldal karbantartása, továbbfejlesztése, jobbítása, tartalmakkal való folyamatos ellátása, aktualizálása; a programsorozatok fenntartása on/offline változatban is, továbbá az új Összegyetemi Alumni program – az ELTE Sikerek Veled tematikus beszélgetéssorozat –előkészítése és elindítása; az Alumni Tagozatok számára a Szakmai Alumni rendezvények támogatási pályázatának újabb kiírása; a folyamatos kommunikáció az Alumni Szervezet tagjaival; továbbá a finanszírozás biztosítása - részben egyetemi forrásokból, részben alapítványi bevételekből, kampányokból (pl. adományok, szponzoráció, NEA pályázatok, SZJA 1% felajánlások).
Nehézséget jelentett a tevékenység dinamikus diverzifikálódása, melyet csak az egyre fokozódó hatékonyság és az összefogás tud áthidalni – pl. hírmegosztások, közös kampánytevékenység. Ennek céljával, mindezek összehangolására jöttek létre az Alumni Tagozatokkal folyatott rendszeres online WWB órák (Win-Win Bainstorming).
Főbb eredmények közé sorolható, hogy 4 sorozat 39 eseménye valósult meg - közöttük 2 zenés, és 3 sport esemény is; az Alumni Tagozatok összefogása, tapasztalataik megosztása, és hogy ebben a tanévben támogathatták anyagiakkal a kari/szakági Szakmai Alumni törekvéseket – jelesül 9 tagozat 25 rendezvényét; hogy a külső nyitás jegyében újabb jeles alumnusokat vontak be a programokba; hogy tartósan teret nyertek a praktikus online megoldások (streamelés, online sorozatok stb.) amellett hogy a kieső jelenléti részvételt felülmúlja az online; és végül azt is, hogy az Alumni platform tovább fejlődhetett.
Az eredmények közül kiemelendő a hallgatók fokozódó támogatása, a félévente kiírásra kerülő ELTE Alumni Ösztöndíj, sőt, volumenének további növekedése.
Sikeresnek mondható a diplomaosztókhoz kapcsolódó Visszaváró kampány, a 3. Támogatói póló kampány (fél millió Ft-tal emelte az ösztöndíj alapot), az SZJA 1% kampány (643.435 Ft), az ELTE Alumni Kupa részvétele (15 csapattól 90.000 Ft nevezési díj érkezett). "Az én ELTE-s történetem" irodalmi pályázatra 13 pályamű érkezett, hat karunk jelen és volt hallgatóitól.
Mindez rövidebben, tömörebben a számok tükrében: 6 sorozatból 4 fut; 16.000 fős az ELTE Diplomások köre (regisztráltak), 24.000 fő az érdeklődő pályakezdők száma (validáltak); hallgatók támogatására 2 pályázatból 10 főre 1,5 millió Ft jutott; 112 hírlevél ment ki (központi és tagozati); 39 alumni esemény került sorra (ebből 15 összegyetemi); egyéb közösségi médiás követők száma nőtt – mind az Alumni Központnál (facebook 6.300, instagram 1.000, twitter 90, E/linkedin 68.000, ill. E/youtube 5.400), mind az egyes tagozatok (karok, szakkollégiumok, nemzetközi stb.) tekintetében. A 2016/17-es tanév óta már 33 hallgató kaphatott ELTE Alumni Ösztöndíjat - az alumnusok jóvoltából, és az ELTE Alumni Alapítvány közreműködésével - és 8 karunk tehetséges, rászoruló hallgatói részesültek már belőle: BTK 13 fő, TáTK 6 fő, TTK 5 fő, GTK 3 fő, ÁJK 2 fő, PPK 2 fő, BGGyK 1 fő, TÓK 1 fő.
Ami a 2022/23-as tanévet, illetve további terveit illeti, figyelembe kell venni, hogy egyre több kapacitást köt le már felépítettek/elértek megtartása, művelése, ismétlése. Minden nehézség folytatódnak az Összegyetemi Alumni programok, és a kari/szakági, Szakmai Alumni programokat támogatása, a hallgatóknak szóló ELTE Alumni Ösztöndíjak kiírása (tervek szerint további volumen növéssel), valamint a Végzős ajándék is, habár ez utóbbival kapcsolatban megnyugtató lenne, ha a TTK-n kívül más karok esetében is akadna egy-egy jókedvű mecénás*.
Cél az alumni sorozatok jelenléti látogatottságának növelése, a személyes jelleg és a kapcsolatépítési lehetőségek fenntartásáért; a kampányok, tartalmak (interjúk, cikkek), versenyek folytatása, és újabbakkal való bővítése, a platform folyamatos jobbítása, valamint az egyes Alumni Tagozatokhoz is csatlakozó alumnusok létszámának növelése, a nemzetközi alumnusok hatékonyabb visszavárása. Ez utóbbit illetően az általános, és/vagy szakmai Farewell party-k nagyban segítenék a külföldiek jelentősebb csatlakozását.
Az év végi Alumni Est tematikáját tekintve szép mérföldkőül szolgáló, koccintással és állófogadással záródó Hála Gála formájában valósulhat meg az Egyetem dísztermében, és stílusosan az ELTE Művészegyüttes zenekara ad koncertet. A meghívottak elsősorban azok, akik tevőlegesen segítették az egyetemi Alumni törekvéseket az elmúlt 5-6 év során.
Az ELTE Alumni Ösztöndíj 2022. őszi pályázata immár 175.000 Ft/fő-re lett kiírva, a következő kiírásra 2023. elején kerül sor.
A tavalyi évek gyakorlatát folytatva, november folyamán 1000 db csekk kerül postázásra az ELTE Diplomásoknak. A téli diplomaosztókat követően lesz Támogatói kitűző és vászontáska kampány is. Ismét lesznek újabb tagok csatlakozására buzdító kezdeményezések – pl. az ELTE Alumni képeslap fotópályázat, Szervezz találkozót nyereményjáték. A tehetséges, anyagilag rászoruló hallgatók támogatásán túl ebben a tanévben is lehet pályázni Alumni Tagozati támogatásra – hogy az Alumni Tagozatok szíves közreműködésével további színvonalas Szakmai Alumni találkozók valósulhassanak meg sokak örömére.
Ami az Alumni Szervezet fentebb is vázolt összefogását illeti, ennek áldásos, közvetett eredménye nem csak az ELTE hírének erősödése, illetve az ELTE-s Diploma értékének növekedése, de a rekrutációt is segíti, hogy a mester - és szakirányú továbbképzések adatai évente kigyűjtésre kerülnek, felhívva volt hallgatóink figyelmét a karokon átívelő továbbtanulási lehetőségekre (az olvasottsági adatok az életen át tartó tanulást iránti jelentős érdeklődésre utalnak). További kiaknázható lehetőséget rejt az alumnusok hiteles visszavárásában az egyes tanszékek munkatársainak, az Alumni Tagozatok tagjainak ezirányú kedves kezdeményezései is.
Jó úton halad a már kialakult kezdeményezés, mely szerint az Alumni Tagozatok megosztják a központi kampányok, események hírét, és fordítva: az összegyetemi fókuszú kari/szakági alumni híreket és események központilag is kiemelésre és megosztásra kerülnek.
Az ülés végén Pataky Csilla hasznos útravalókkal búcsúzott a résztvevőktől.
Darázs Lénárd a kérdéseket és hozzászólásokat követően lezárta az ülést.
*Végzős ajándék szponzoráció
Az Alumni Bizottság tavalyi ülése
Comments0
Please log in to see or add a comment
Suggested Articles